Aktualności

Profesjonalne wzory CV – praktyczne wskazówki

Przygotowanie dokumentu aplikacyjnego jest jednym z niewielu działań na rynku pracy, które są pod Twoją całkowitą kontrolą.

Na początku podamy Wam podstawowe wskazówki które powinno spełniać Profesjonalne CV:

 • Powinno mieć nowoczesny format i przedstawiać informacje w jasny sposób
 • Objętość nie powinna być większa niż max.2 strony
 • Na pierwszej stronie umieść najistotniejsze informacje

Zamów profesjonalne CV !

Układ i treść

Ważne: obecnie nie podaje się daty urodzenia, stanu cywilnego oraz dokładnego adresu zameldowania.

Wystarczy, że wymienimy imię i nazwisko, miejsce zamieszkania (ogólnie)  np. Warszawa, oraz telefon, e-mail i opcjonalne linkedin.

Kolejną i kluczową częścią profesjonalnego CV jest Podsumowanie zawodowe, które powinno zawierać ok. 5 elementów oraz nie być dłuższe niż 350-450 znaków:

 • Zawód i doświadczenie. Przykład: Menedżer Sprzedaży z doświadczeniem w branży FMCG
 • Kluczowe kompetencje. Przykład: Zarządzanie sprzedażą, prezentowanie ofert i negocjowanie umów, nowoczesne techniki sprzedaży
 • Osiągnięcia zawodowe: Przykład: Zwiększenie udziału w rynku X o 2,5 %, w ciągu ostatnich 2 lat
 • Wiodące cechy: Przykład: Zdolności przywódcze, łatwość nawiązywania bezpośredniego kontaktu, inspirowanie do działania
 • Jaki jest Twój Obecny Cel zawodowy ? Przykład: Dyrektor Sprzedaży w firmie z branży X

Kolejna sekcja to Doświadczenie zawodowe, które opisujemy w kolejności odwrotnej do chronologicznej tj. od obecnego do najstarszego.

WAŻNE: Najwięcej miejsca poświęcamy obecnemu/ostatniemu stanowisku w naszej karierze. W przypadku stanowisk specjalistycznych i menedżerskich, doświadczenie zawodowe najlepiej przedstawić w 3 częściach:

Zadania, Zrealizowane projekty oraz Kluczowe osiągnięcia.

Ostatnie badania Pracuj.pl wykazały, że przy analizie naszego CV, Pracodawcy najwięcej czasu tj. 65% poświęcają właśnie na  Doświadczenie Zawodowe.

Następna część to edukacja (wyższe uczelnie, studia podyplomowe). Wykształcenie opisujemy od studiów wyższych poza przypadkiem aplikowania od razu po lub w trakcie studiów, kiedy możemy również wymienić szkołę średnią.

Kolejna część CV to szkolenia, języki obce (np. angielski – B2) , umiejętności IT (np. znajomość SAP, moduł sprzedaży)

Ostania chociaż nie zawsze najmniej ważna jest sekcja poświęcona hobby i zainteresowaniom.

Osobiście znam kilku Prezesów którzy zwracają uwagę tylko na profil, osiągnięcia oraz zainteresowania gdyż według nich najlepiej charakteryzują one kandydata.

Wykorzystanie tzw. Słów kluczowych

Używanie tzw. Power verbs, zwiększa szanse wywarcia pozytywnego wrażenia poprzez CV już na samym początku, podczas opisu profilu, doświadczenia i kluczowych kompetencji.

Oto przykłady: osiągnąłem, rozwinąłem, wzmocniłem, zmaksymalizowałem, wdrożyłem, zoptymalizowałem, zrealizowałem czy skutecznie koordynowałem.

Celem użycia tych słów jest położenie nacisku na efekt Twoich działań a nie na same wykonywanie czynności np. robiłem, brałem udział itd. Bardzo ważne jednak jest dobranie właściwych power verbs do profilu stanowiska na które się aplikuje.

Wzory CV i praktyczne wskazówki

Wzory CV dla Informatyka

Raport portalu Stack Overflow „Developer Survey Results 2018” pokazuje, że około trzech czwartych profesjonalnych programistów, którzy wzięli udział w ankiecie, ma mniej niż 35 lat.

To znak, że rynek programistów wciąż się rozwija, a zapotrzebowanie w branży nieustannie rośnie. Dla doświadczonych programistów to z kolei sygnał, aby byli czujni i gotowi na adaptację kolejnego pokolenia w branży.

Informatyka to wciąż jedna z najpopularniejszych i najpewniejszych dziedzin, w której nie musisz martwić się o brak zatrudnienia.

Aby zdobyć znaleźć jednak pracę w najlepszych firmach, musisz pokonać dużą konkurencję. Korzystając z naszych wskazówek i wzorów CV, przygotujesz profesjonalny dokument aplikacyjny dla informatyka czy web developera.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Od czego powinieneś zacząć przygotowanie swojego CV?
 • Co koniecznie powinieneś w nim zamieścić, by wyróżnić się na rynku pracy?
 • Jak je napisać, nawet jeśli nie posiadasz doświadczenia w branży informatycznej?
 • Jakie cechy i umiejętności zamieszczają informatycy i programiści w swoich CV?

Zamów profesjonalne CV !

Wybierz odpowiedni wzór CV dla siebie i zamów usługę profesjonalne CV!

CV_wzory_informatyk1

Podsumowanie, czyli od czego zacząć CV informatyka

Obserwując zachowania konsumentów przed zakupem, zauważamy, że klient robi tzw. research i zapoznaje się z opisem, opiniami, wadami, zaletami i szczególnymi cechami produktu.

Wyobraź sobie, że to Ty jesteś produktem, w który Pracodawca chce zainwestować swoje pieniądze, czas i wiedzę. Dostaje Twoje CV i na podstawie zawartych w nim informacji, tworzy o Tobie własną opinię. To właśnie kluczowy moment.

Jeśli Pracodawca zostanie zainteresowany masz ogromne szanse na to, że będzie chciał Cię poznać osobiście. Jednak aby tak się stało, przygotuj sekcję Podsumowanie na początku dokumentu. Większość kandydatów popełnia jednak błąd, kopiując podsumowanie z gotowych wzorów CV dostępnych w sieci.

Najlepiej dostosować podsumowanie do profilu stanowiska i wymienić w nim:

 • Kim jesteś i w jakich dziedzinach posiadasz doświadczenie (np. Jestem programistą z doświadczeniem w rozwijaniu oprogramowania….)
 • Konkretne osiągnięcia (np. Wdrożenie nowej wersji zadań …)
 • Znajomość narzędzi/języków programowania (np. Posiadam dobrą znajomość programowania w języku JAVA oraz relacyjnych baz danych (SQL).)
 • W jakich obszarach poszukujesz możliwości rozwoju (np. Obecnie chciałbym zdobywać i pogłębiać doświadczenie w programowaniu jako JAVA Developer.)

Dlaczego podsumowanie jest tak istotne w tym przykładzie? Przedstawiając swoje doświadczenie i kompetencje stajesz się bardziej wiarygodny. Wykorzystanie konkretnej oferty pracy i oczekiwań Pracodawcy podkreśli to, że jesteś zdecydowany na rozwój dokładnie w tym kierunku.

Wskazówka: Przy tworzeniu profesjonalnego CV zwróć uwagę na to, by od początku było ono ukierunkowane na konkretną ofertę pracy, konkretne stanowisko. Jeśli aplikujesz na stanowisko programisty Java, umieść w nim wszystkie informacje, które są powiązane z tym stanowiskiem i obowiązkami.

Jeśli nie posiadasz doświadczenia i dopiero zaczynasz swoją karierę, napisz w czym się specjalizujesz, jak chciałbyś się rozwijać i jakie zdobyte już umiejętności jesteś w stanie wykorzystać na danym stanowisku.

Poniżej przedstawiamy przykładowe oferty pracy:

przyk1

przyk2

Przykłady podsumowania zawodowego dla programisty:

Jestem ambitnym specjalistą, pasjonatem nowych technologii oraz programowania. Posiadam dobrą znajomość programowania w języku JAVA oraz relacyjnych baz danych (SQL). Mam wysoko rozwiniętą zdolność analitycznego myślenia oraz potrafię samodzielnie rozwiązywać problemy. Cechuje mnie także zaangażowanie i sumienność. Obecnie chciałbym zdobywać i pogłębiać doświadczenie w programowaniu jako Junior JAVA Developer.

Jestem kompetentnym Senior Developerem, z doświadczeniem w pracy w międzynarodowym środowisku. Mam konkretne osiągnięcia w zakresie optymalizacji procesu migracyjnego pod względem wydajności oraz tworzenia efektywnych rozwiązań technicznych dla klientów. Posiadam znajomość m.in. języków programowania JavaScript/SQL, frameworków Spring/Hybernate oraz systemu kontroli GIT. Cechuje mnie silna motywacja, zdolność do szybkiego uczenia się oraz umiejętność krytycznego myślenia.

Dlaczego powyższe podsumowania umieszczone w CV zwrócą uwagę pracodawcy?

 • 1. W obu podsumowaniach pracodawca dostaje informację o posiadanym doświadczeniu, stanowisku lub specjalizacji.
 • 2. Kandydat podkreślił konkretne umiejętności, które są wymagane lub oczekiwane przez pracodawcę (np. JavaScript/ SQL)
 • 3. Kandydat informuje również w jakich obszarach lub na jakim stanowisku chciałby się rozwijać.

Przykład podsumowania dla studenta lub osoby nieposiadającej doświadczenia:

Jestem studentem V roku Informatyki na wydziale Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej. Interesuję się językami programowania oraz technologią komputerową. Obecnie staram się doskonalić swoje umiejętności w zakresie programowania Java. Chciałbym wykorzystać je na stanowisku Junior Java Developer w Państwa firmie.

Wymagania i oczekiwania pracodawców często przewyższają nasze doświadczenie i osiągnięcia, dlatego warto zawrzeć w swoim CV informację o chęciach rozwoju i możliwości poszerzania swoich kwalifikacji.

Wielu pracodawców jest w stanie poświęcić czas i pieniądze na kursy i szkolenia, by zyskać w zamian ambitnego pracownika, który przyczyni się do rozwoju firmy.

Doświadczenie i osiągnięcia

Podsumowanie to dopiero pierwszy krok. Kolejną istotną sekcją są osiągnięcia oraz zdobyte doświadczenie. Na pewno korzystanie z „gotowców” wzorów CV nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Zdecydowanie rekomendujemy podział na dwie części. Osobno umieszczamy w CV sekcję z osiągnięciami, a osobno z doświadczeniem.

Uzupełniając kolejne stanowiska warto zachować ten sam styl i schemat. Pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:

 • Podaj kilka osiągnięć (max. 3-5, z których jesteś najbardziej dumny)
 • Daty rozpoczęcia i zakończenia współpracy (wystarczy miesiąc i rok np. 09.2016 – obecnie lub V.2016 – X.2018)
 • Najważniejsze obszary zakresu odpowiedzialności (zazwyczaj minimum to 3, maximum to 7)
 • Stanowisko, nazwę firmy i ewentualnie miejscowość, w której pracowałeś

Dlaczego warto uzupełnić osiągnięcia? Dla Pracodawcy istotne jest, w jakim stopniu jako jego pracownik przyczynisz się do rozwoju firmy i generowania zysków. Osiągnięcia określają konkretnie jak skutecznym jesteś pracownikiem. Opisz nie więcej niż 3-5 sukcesy z różnych stanowisk związanych z branżą.

DOBRZE
02.2017 – obecnie Firma XXX
Programista
Zakres obowiązków:
Implementacja nowych mikro-usług bazujących na Tornado
Utrzymywanie baz danych SQL związanych z mikro-usługami
Weryfikacja mikro-usług pod kątem wydajności i bezpieczeństwa
Utrzymanie skryptów backupu
Analiza wykonalności dla wykorzystania nowych bibliotek w infrastrukturze
Wdrażanie nowych funkcjonalności aplikacji opartych na: Django, MySQL, Celery, RabbitMQ
Budowa i wdrażanie testów aplikacji
Utrzymywanie bazy danych i synchronizowanie jej z aplikacjąOsiągnięcia:
Wdrożenie nowej aplikacji X. Efekt: redukcja kosztów obsługi aplikacji o 40%
Wdrożenie modułu django-admin, przyspieszającego weryfikację błędów o 20%
Wdrożenie nowej wersji zadań periodycznych, zmniejszając liczbę awarii generowania raportów o 20%
ŹLE
Firma XXX
Jako programista zajmowałem się wdrażaniem nowych funkcjonalności aplikacji opartych na: Django, MySQL, Celery, RabbitMQ. Budowałem i wdrażałem testy aplikacji. Wdrożyłem nową wersję zadań oraz brałem udział w procesie wdrażania aplikacji mającej na celu bardziej efektywną pracę oraz redukcję kosztów.

Co pracodawca zyska jeśli zastosujesz taki schemat w CV?

 • 1. Przejrzystość i czytelność. Wszystkie informacje są klarownie przedstawione. Obie sekcje są widoczne, dzięki czemu ważne informacje łatwiej rzucają się w oczy.
 • 2. Konkretne informacje. Użyte tutaj dokładne szczegóły dotyczące pełnionej funkcji sprawiają, że pracodawca szybciej będzie mógł ocenić czy spełniasz jego wymagania.
 • 3. Mierzalność osiągnięć. Używanie liczb i konkretnej skali wzrostu pozwala na realne przedstawienie skali osiągnięcia.
 • 4. Daty i stanowiska. Wyodrębnienie stanowiska ułatwia czytanie Pracodawcy, a podanie dat z dokładnością do miesięcy zwiększa wiarygodność kandydata.

Nie wiesz jak opisać swoje osiągnięcia zawodowe w CV? Odpowiedz na poniższe pytania:

 • Czy miałeś swój udział w optymalizacji lub usprawnieniu jakiegoś procesu? Jeśli tak, podaj konkretne zmiany np. procentowe.
 • Czy wprowadziłeś innowację, aby praca była wykonywana szybciej lub efektywniej?
 • Czy miałeś wpływ na zwiększenie oszczędności w firmie? Podaj dane lub konkretne działania, których się podjąłeś.

Umiejętności

Branża IT bardziej doceni pracownika, który będziesz posiadał tzw. twarde umiejętności.

Pamiętaj, aby by najpierw skupić się na tych umiejętnościach, które pracodawca wymienia w ofercie pracy i jednocześnie które posiadasz.

Absolutnie nie powinno się kopiować umiejętności które zawierają gotowe wzory CV czy bezpłatne kreatory dostępne w internecie.

Podobnie jak w przypadku doświadczenia, warto wyodrębnić i podzielić umiejętności na sekcje np. technologie, narzędzia, systemy, w zależności od potrzeb. Taki zabieg sprawi, że CV mimo dużej ilości informacji nadal pozostanie przejrzyste i czytelne.

Oto przykładowy wzór kompetencji i umiejętności, jakie informatycy umieszczają w swoich dokumentach aplikacyjnych:

Technologie:

 • Pyton,
 • Django,
 • Celery,
 • BASH,
 • Ansible,
 • Kubernetes,
 • SQL/PostgreSQL,
 • NoSQL/Cassandra,
 • Java Script, Java SE 8
 • Maven
 • XML oraz HTML / CSS

Standardy IT:

 • Git/GitHub,
 • Agile,
 • Lint,
 • UniTest,
 • Mock,
 • CI pipeline, CD pipeline
 • Spring
 • Hibernate

Systemy:

 • Ubuntu,
 • CentOS/RHEL,
 • Virtualisation/LightVirtualisation
 • Git
 • NetBeans IDE
 • Selenium Webdriver

Pod sekcją “Umiejętności” umieść również informację dotyczącą poziomu znajomości języków obcych.

Możesz to zrobić opisowo, np. “język angielski – poziom średniozaawansowany (B2)” i za pomocą ocen graficznych (np. kropek, tabelki, paska).

4

Oprócz umiejętności, doświadczenia i osiągnięć, pracodawca na pewno zwróci uwagę na Twoje wykształcenie. Duże znaczenie mogą mieć również kursy, szkolenia, certyfikaty czy praktyki związane z branżą.

Warto zamieścić w CV wszystkie powyższe informacje jeśli nie posiadasz doświadczenia. Pamiętaj o podstawowych zasadach:

 • Nie wymieniaj szkoły średniej. Opisz kierunek studiów i specjalizację.
 • Nie wspominaj również o tytule pracy dyplomowej, średniej na studiach, czy stypendium. Umieść tylko te informacje, które mogą zainteresować pracodawcę.
 • W opisie wykształcenia umieść: pełną nazwę uczelni, kierunek i specjalizację, uzyskany tytuł oraz lata trwania np. 2013 – 2015
DOBRZE ŹLE
2013 – 2016 Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki.
Kierunek: Informatyka
Specjalizacja: Informatyka stosowana
Uzyskany tytuł: Inżynier
01.10.2013 – 30.06.2016 Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie.
Ukończone studia informatyczne.

Co wpisać w części Wykształcenie, jeśli nie ukończyłeś studiów?

Jeśli zdobywałeś swoje doświadczenie np. w technikum, umieść tę informację w CV, i podaj rodzaj szkoły szczególnie jeśli jej profil miał związek z tzw. przedmiotami ścisłymi. Dodaj też wszystkie kursy i szkolenia związane z branżą IT.

Wzór opisu wykształcenia dla technika informatyka:

2014 – 2017 Zespół Szkół Łączności w Krakowie
Kierunek: Technik informatyk
Kwalifikacja: projektowanie i wykonywanie lokalnej sieci komputerowej, administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi, konfigurowanie urządzeń sieciowych, serwerów, routerów, tworzenie aplikacji internetowych, projektowanie grafiki komputerowej

Szkolenia i certyfikaty

Ukończone szkolenia i certyfikaty wzbogacą Twoje profesjonalne CV. Przy każdym z nich podaj daty oraz nazwy szkoleń, a także jego organizatora.

Skup się na takich, które będą szczególnie interesujące dla pracodawcy.

Przykładowe kursy, które informatycy umieszczają w dokumentach aplikacyjnych:

 • ALX Akademia Linuxa. Bootcamp: Kurs Nauka programowania i język JAVA. Tematyka: programowanie strukturalne, obiektowe, JAVA, bazy danych (SQL), XML – 06.2018
 • The Complete SQL Bootcamp – Udemy.com; Kurs JAVA średniozaawansowany – StrefaKursow.pl – 03.2018
 • Kurs Git system kontroli wersji – StrefaKursow.pl; Kurs Spring Framework od podstaw – StrefaKursow.pl, 09.2017
 • Software Development Academy, Kurs programowania JAVA, 03.2018– 06.2018
 • „Oracle CertifiedAssociate, Java SE 8 Programmer – Lipiec 2018
 • Warsztaty Ruby on Rails, Netguru, Katowice 10/2017

Zainteresowania

W sekcji zainteresowań pokaż pracodawcy to, czym interesujesz się poza pracą i studiami.
Pracodawcy cenią kandydatów, dla których praca jest zarówno pasją, dlatego dodaj tę informację, jeśli szerzej interesujesz się branżą.

Nie ograniczaj się do kilku słów jak np. książki, technologia, sport. Rozwiń rodzaj literatury, zakres technologii czy konkretne dyscypliny sportu.

Przykłady zainteresowań:

Literatura klasyczna, Sport (pływanie, piłka nożna), Muzyka (gitara basowa i syntezatory analogowe), Technologia sztucznej inteligencji, Social media, nauka nowych języków programowania.

Podsumowując:

Skuteczne i profesjonalne CV można na pewno napisać samemu, jednak wiąże się to z poświęceniem dużej ilości czasu i ryzykiem popełnienia błędów które będą Cię kosztowały utratę szansy na zmianę pracy. Po prostu inni kandydaci, niejednokrotnie ze słabszymi kwalifikacjami, może będą umieli się lepiej „sprzedać”.

Warto zlecić to zadanie profesjonalistom którzy mają międzynarodowe doświadczenie. Dodatkowo otrzymasz indywidualne wskazówki od experta które pomogą zmienić prace i wysłać aplikacje na właściwe stanowisko.

Dlatego rekomendujemy skorzystanie z naszej usługi Profesjonalne CV na zamówienie.

Zamów usługę: https://www.expercikariery.pl/oferta/dokumenty-aplikacyjne/profesjonalne-cv/

Wzory CV dla Przedstawiciela Handlowego/Handlowca

Właśnie szukasz pracy jako przedstawiciel handlowy? Według danych serwisu Pracuj.pl, około 35% wszystkich ogłoszeń o pracę dedykowanych jest handlowcom. To dla Ciebie dobra wiadomość, ale dla pracodawcy znalezienie wyróżniającego się kandydata to wyzwanie. Wyobraź sobie, ze jesteś na jego miejscu i szukasz odpowiedniej osoby na stanowisko specjalisty sprzedaży/handlowca.

Po przeczytaniu naszego artykułu będziesz wiedział jak stworzyć profesjonalne CV, odpowiadające profilowi poszukiwanego kandydata, które zwróci uwagę pracodawcy.
Dowiesz się także, jak opisać swoje umiejętności i doświadczenie zawodowe lepiej, niż robi to 90% aplikujących.

Skorzystaj z naszego poradnika, a znajdziesz wiele wzorów i przykładów jak przygotować podsumowanie zawodowe oraz zaprezentować odniesione sukcesy w realizacji obowiązków.

Wykorzystaj nasze wskazówki, dzięki którym uda Ci się znaleźć wymarzoną pracę.

Poniżej przykładowe wzory CV dla przedstawicieli Handlowych

CV_wzory_Handlowiec_grafika

Podsumowanie zawodowe

Możesz zwrócić uwagę pracodawcy tworząc tzw. podsumowanie zawodowe na początku dokumentu aplikacyjnego. To jedna z najważniejszych sekcji, w której podkreślisz swoje zalety i nawiążesz do oczekiwań stawianych w ogłoszeniu o pracę. Nie popełnij jednak błędukopiując podsumowanie z gotowych wzorów CV dostępnych w Internecie.

Zastanów się jakie cechy i umiejętności powinien posiadać idealny handlowiec.

Podpowiemy Ci, co naszym zdaniem najbardziej liczy się w sprzedaży.

 • Orientacja na cel
 • Umiejętność budowania relacji /pozyskiwania klientów
 • Zdolności negocjacyjne
 • Znajomość nowoczesnych technik sprzedaży
 • Komunikatywność 

Wykorzystaj powyższe określenia opisując swoje kompetencje, aby Twoje profesjonalne CV było skuteczne.

Twoje podsumowanie powinny być opisane krótko i odpowiadać na najważniejsze dla pracodawcy 3 pytania:

  • 1. Jaka jest Twoja specjalizacja i doświadczenie w sprzedaży?

„Jestem efektywną Specjalistką, z 5-letnim doświadczeniem w obszarze sprzedażowej i posprzedażowej obsługi klienta / Ambitny i kompetentny specjalista z praktycznym doświadczeniem w obszarze sprzedaży i kompleksowej obsłudze klienta

  • 2. Jakie masz największe osiągnięcia zawodowe?

Najlepiej odnieść się w CV do wyników sprzedaży i napisać o swoich sukcesach w realizacji celów.

„Pracując dla firmy …. zwiększyłem sprzedaż asortymentu … o 15% w ciągu II i III kwartału 2018”
Zredukowałem koszty obsługi klienta o 12% w latach 2017-2018
Zrealizowałem cele sprzedażowe na poziomie 111% w latach 2016-2018UWAGA: sukcesy opisujemy konkretnie i w czasie przeszłym

  • 3. Gdzie chciałbyś pracować? Na jakie stanowisko składasz aplikację?

„Aktualnie chciałbym rozwijać swoje doświadczenie/ szukam nowych wyzwań na stanowisku( nazwa stanowiska, o które się ubiegasz)”
„Obecnie poszukuję nowych możliwości rozwoju zawodowego na stanowisku ( …)”

Dzięki umieszczeniu podsumowania zawodowego w swoim CV, uda Ci się wyróżnić spośród innych aplikujących, którzy nie wiedzą, że warto przygotować tę sekcję. Najlepiej za każdym razem dopasować je do konkretnego ogłoszenia. Przekonasz wtedy pracodawcę, że nie jesteś przypadkowym kandydatem, który masowo wysyła swoje zgłoszenia.

Przykład:

Jestem skutecznym handlowcem, z doświadczeniem w obszarze sprzedaży B2B i Business Development. Mam umiejętność stosowania zaawansowanych narzędzi marketingowych oraz technik sprzedaży, dzięki bardzo dobrej znajomości rynku. Priorytetowo traktuję budowanie i utrzymywanie efektywnych relacji z kluczowymi partnerami handlowymi. Mam wysoko rozwinięte umiejętności organizacyjne, ustalania priorytetów i realizowania celów. Cechuje mnie także komunikatywność oraz wysoka etyka zawodowa. Obecnie jestem gotowy na nowe możliwości rozwoju na stanowisku (…)

Dlaczego to podsumowanie zwróci uwagę pracodawcy w Twoim CV?

 • (1) Kandydat posiada wymagane doświadczenie zawodowe
 • (2) Ma sukcesy w zakresie pozyskiwania i obsługi klienta, które można zweryfikować, ponieważ została podana nazwa firmy i konkretne, uzyskane wyniki
 • (3) Posiada wymagane umiejętności
 • (4) Silne nastawienie na cel

Przy tworzeniu skutecznego podsumowania zawodowego kieruj się poniższymi wskazówkami:

 • Pamiętaj o dostosowaniu do oferty pracy. Wymień te doświadczenia, umiejętności i osiągnięcia, które do niej nawiązują. W ten sposób pokażesz, że nie wysyłasz CV masowo i naprawdę zależy Ci na pracy właśnie w tej firmie.
 • Unikaj ogólników, które może wpisać każdy (np. Jestem uczciwy). Używaj danych takich jak liczby, procenty, nazwy firm, w których pracowałeś. Dzięki temu uzyskasz większą wiarygodność w oczach pracodawcy.
 • Wskaż, że Twój cel zawodowy pokrywa się z celami firmy, do której aplikujesz oraz napisz jak sprawisz, że wspólnie go osiągniecie.
 • Nie ujawniaj danych, które mogą być poufne w Twojej poprzedniej lub obecnej pracy.
 • Stosuj pogrubienia dla istotnych informacji (osiągnięć czy też nazw firm, w których pracowałeś). Dzięki temu przyciągniesz wzrok czytającego w swoim profesjonalnym CV.
 • Unikaj w podsumowaniu zawodowym cytatów, motta czy złotych myśli.
 • Uważaj na błędy i literówki. Nie buduj długich i rozbudowanych i zdań, które źle się czyta i łatwo można zgubić sens. Pisz językiem prostym i komunikatywnym.
 • Nie nadużywaj słów wartościujących, takich jak np. najlepszy handlowiec, odnoszący wyjątkowe sukcesy zawodowe i pamiętaj o języku korzyści.

Opis doświadczenia zawodowego/zakresu obowiązków

Kolejnym krokiem w budowaniu skutecznego CV jest opis wykonywanych obowiązków. W tej części również warto wymienić swoje osiągnięcia. Część osób wykorzystuje gotowe wzory CV z internetu, kopiuje listę obowiązków typowych dla danego stanowiska, jednak jest to oczywiście duży błąd

Podanie konkretnych rezultatów swojej pracy zdecydowanie wyróżni Twoją aplikację.

Jeśli nie wiesz, jak opisać swoje osiągnięcia, odpowiedz na nasze pytania pomocnicze:

  • Czy udało Ci się zrealizować stawiane przed Tobą cele?

Tutaj przydatne będą procenty i podanie konkretnych osiągnięć, nagród czy wyróżnień jakie otrzymałeś

  • Ilu nowych klientów pozyskałeś?

Ponownie warto wskazać w CV w ujęciu procentowym

 • Jak usprawniłeś obsługę klienta lub przyspieszyć realizację zamówień?
 • Może wpadłeś na pomysł, który pozwolił wykonywać pewną część pracy bardzie efektywnie np. usprawnienie obsługi klienta ?
 • Jaki efekt przyniosły prowadzone przez Ciebie negocjacje cenowe? Ile procent oszczędności wynegocjowałeś?

Wybierz maksymalnie 7-8 najważniejszych obowiązków i  3-5 sukcesów na każdym stanowisku, które dotąd zajmowałeś.

DOBRZE
04.2014 – 02.2019 Senior Sales Specialist, firma X, obrót 4,9 M zł, miasto
Kluczowe osiągnięcia 120% realizacji planów sprzedażowych
Pozyskanie 4 kluczowych klientów w kanale dystrybucji  XYX
Wynegocjowanie korzystniejszych terminów płatności (21 dni zamiast 28)
Zakres odpowiedzialności Budowanie pozytywnego wizerunku firmy i pozyskiwanie nowych klientów
Realizacja celów sprzedażowych wraz z raportowaniem osiągniętych wyników
Prowadzenie negocjacji warunków współpracy z kluczowymi klientami
Przygotowywanie prezentacji oraz ofert handlowych dla klientów
Organizacja systemu szkoleniowego dla przedstawicieli handlowych
ŹLE
2014 – 2019 firma X, obrót 4,9 M zł, miasto
Jako starszy handlowiec odpowiadałem za szkolenia nowych pracowników jak prezentować ofertę handlową.
Odpowiadałem za pozyskiwanie i obsługę kluczowych klientów.
Negocjowałem warunki współpracy i udało mi się sfinalizować kilka korzystnych kontraktów. Realizowałem cele sprzedażowe.

Domyślasz się dlaczego pierwszy opis jest skuteczniejszy w budowaniu profesjonalnego CV?

Po pierwsze – przejrzystość – sekcja doświadczenie została podzielona na Osiągnięcia i Obowiązki co pozwala uwidocznić najważniejsze informacje. Jest również nagłówek z nazwą zajmowanego stanowiska oraz firmy, co dodatkowo podnosi wiarygodność kandydata.
Po drugie – konkrety – opisano dokładnie sukcesy z wykorzystaniem danych takich jak procenty i liczby, aby w pełni zobrazować i podkreślić zalety aplikanta.
Po trzecie – adekwatność – prezentowany zakres obowiązków pozwala potencjalnemu pracodawcy zauważyć, że kandydat spełnia jego wymagania.

Umiejętności

Kolejną sekcją, której nie możesz pominąć są umiejętności. To również ważna część CV, która może zadecydować o końcowej ocenie Twojej aplikacji. Warto zwrócić uwagę na kompetencje zawodowe.

Jakie są kluczowe kompetencje zawodowe przedstawiciela handlowego?

 • Nastawienie na cel
 • Znajomość technik sprzedaży i negocjacji
 • Budowanie relacji biznesowych/Pozyskiwanie klientów
 • Profesjonalna obsługa klienta

Podobnie jak w poprzednich sekcjach, postaraj się wyróżnić, nie zapominając jednak, że wszystkie pożądane umiejętności jakie ma idealny kandydat na handlowca znajdziesz w ogłoszeniu. Możesz także sprawdzić jakie wymagania mają inne oferty pracy na to stanowisko. Jeśli posiadasz dodatkowe kwalifikacje, uzyskasz przewagę nad pozostałymi aplikantami. W opisie umiejętności staraj się przedstawić jak najwięcej konkretów.

Możesz dodać kolejne rodzaje kompetencji jak np. interpersonalne oraz IT.

Przykłady:

Interpersonalne:

 • Kreatywność
 • Zdolność do samodzielnej pracy w zespole
 • Dobre umiejętności interpersonalne i komunikacyjne
 • Odporność na stres
 • Niezawodność i zaangażowanie

IT:

 • Microsoft Office (zaawansowany Excel)
 • SAP (moduł sprzedaż)
 • CRM

Pozostałe:

 • Prawo jazdy kat. B
 • Dyspozycyjność (częste wyjazdy służbowe)

Wykształcenie

Do wykonywania zawodu przedstawiciela handlowego nie jest Ci co prawda potrzebne kierunkowe wykształcenie. Nie oznacza to jednak, że Twoje wykształcenie jest nieistotne. Często specjalistyczna wiedza np. techniczna jest niezbędna w przypadku przedstawicieli z branży przemysłowej, a ukończone studia z psychologii też mogą być atutem, podobnie jak np. studia MBA. Warto w profesjonalnym CV również podkreślić, że chcesz się rozwijać zawodowo, dlatego powinieneś wymienić najważniejsze kursy i szkolenia.

Jakie szkolenia i kursy wpisać w sekcji wykształcenie?

 • Techniki sprzedaży i negocjacji
 • Sztuka skutecznej prezentacji
 • Obsługa klienta

Zamów usługę: https://www.expercikariery.pl/oferta/dokumenty-aplikacyjne/profesjonalne-cv/

Wybierz odpowiedni wzór dla siebie i
zamów usługę profesjonalne CV!

Opineo.pl - Słucham swoich klientów