CV

Profesjonalny wzór CV: księgowa/księgowy

avatar

Według raportu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce „Autoportret Księgowych”, księgowi nie muszą długo czekać na zatrudnienie.

Ponad połowa respondentów znalazła nowe miejsce pracy w ciągu okresu 1-3 miesiąca.

Relatywnie krótki czas procesu rekrutacji to znak dla pracodawców, aby należycie dbali o swoich pracowników. (Źródło: skwp.pl)

Aby potwierdzić obecne statystyki i z sukcesem zmienić miejsce pracy, warto przygotować profesjonalne CV zgodnie z obecnymi wymogami rynku pracy.

W tym artykule krok po kroku podpowiemy, co warto zamieścić, a co pominąć w takim dokumencie dla Księgowego / Księgowej.

Zamów profesjonalne CV !

Poniżej przedstawiamy przykładowy dokument dla Księgowego / Księgowej.

1

2

Na początku warto umieścić krótkie podsumowanie zawodowe, które będzie zachęcającym opisem obszarów doświadczenia, kwalifikacji, a także znajomości systemów, przepisów i programów księgowych.

Ważne, by pracodawca widział, w jakich dziedzinach się specjalizujesz, czy rozwijasz swoje kompetencje oraz jakie posiadasz umiejętności, które wykorzystasz w jego przedsiębiorstwie.
Podsumowanie powinno być dopasowane do konkretnej oferty pracy.

Używaj w profesjonalnym CV „słów kluczy”, zamieszczonych w ofercie pracy, a w opisach zastosuj pierwszą osobę liczby pojedynczej.

Przykłady podsumowania zawodowego

3

4

W podsumowaniu zawodowym udziel odpowiedzi na pytania:

  • W jakim obszarze księgowości posiadasz doświadczenie? „Jestem kompetentną księgową z doświadczeniem w prowadzeniu pełnej księgowości spółek.”
  • Jakie są Twoje najważniejsze kompetencje? „Posiadam ugruntowane umiejętności prowadzenia sprawozdawczości księgowej i podatkowej oraz przygotowania sprawozdań finansowych”
  • Jakiej pracy szukasz, gdzie chcesz się rozwijać? „Obecnie jestem gotowa na nowe możliwości rozwoju na stanowisku Księgowej w dziale Księgi Głównej.”

5

W sekcji doświadczenie również warto użyć „słów kluczy” zamieszczonych w ofercie pracy.

W tym celu należy przeanalizować „wymagania” i „obowiązki”, a następnie dopasować opis doświadczenia w CV do treści oferty.

Jeśli Twoje poprzednie stanowiska są zróżnicowane, a zakresy obowiązków nie są zbieżne ze sobą, umieść je osobno pod każdym stanowiskiem.

Wymień około 5-8 pozycji, uwzględniając najważniejsze obszary odpowiedzialności.

Postaraj się każdy obowiązek umieścić w jednej linijce.

Zdania powinny być szczegółowe, a nie ogólne jak np. “Nadzór nad całością spraw księgowych”

6

7

8

W sekcji wykształcenie podaj informacje w kolejności: poziom studiów, kierunek, nazwę uczelni, wydział oraz datę rozpoczęcia i zakończenia.

Uporządkuj szczegóły według jednolitego schematu, aby całość była czytelna i konkretna.

9

10

Zazwyczaj w CV nie zamieszcza się informacji o szkole średniej (poza osobami z wykształceniem podstawowym). Nie dodaje się również tematu pracy dyplomowej ani średniej ocen ze studiów.

11

W branży finansowej wszelkie certyfikaty potwierdzające Twoje kwalifikacje do wykonywania zawodu są na wagę złota.

Jak wskazuje raport Stowarzyszenia Księgowych, konieczność nieustannego uczenia się sprawia, że wraz ze wzrostem doświadczenia rośnie wartość rynkowa finansistów.

Warto zatem wymienić wszystkie kursy i szkolenia, które dotyczą aktualnych standardów księgowych i przepisów podatkowych.

12

13

Tym sposobem pracodawca otrzyma informację o tym, że nieustannie rozwijasz swoje kompetencje. To ważne szczególnie ze względu na dynamicznie zmieniające się przepisy prawne i księgowe.

14

Doświadczenie, wykształcenie i szkolenia to główny obszar zainteresowania pracodawcy. Jednak istotne również okazują się osobiste kompetencje, które wyróżnią Cię spośród innych kandydatów.

Postaraj się, aby nie były to ogólne sformułowania jak np. bogate doświadczenie w obszarze księgowości.

Można również, podobnie jak obszary doświadczenia, podzielić je na kilka sekcji np. umiejętności księgowe, interpersonalne, informatyczne i pozostałe.

15

16

Respondenci wspomnianego wcześniej raportu za najważniejszą cechę księgowych uznali skrupulatność. Równie pożądaną cechą jest uczciwość.

Pozostałe wymieniane to: odporność na stres i częste zmiany przepisów, dociekliwość, kreatywność, zdolność szybkiego podejmowania decyzji, asertywność, chęć pracy charytatywnej czy otwartość na ludzi.

Przygotowując profesjonalne CV w przedstawiony przez nas sposób, na pewno wyróżnisz się wśród innych kandydatów.

Zamów profesjonalne CV !

avatar
Anna Mikulska
Ekspert kariery, doświadczona Dyrektor Personalna, przeprowadziła ponad 500 projektów rekrutacyjnych. Przygotowuje CV oraz prowadzi symulacje interview. Swoją wiedzą dzieli się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
LinkedIn
Opineo.pl - Słucham swoich klientów