Blog

10 słów uwielbianych i nielubianych przez rekruterów

avatar

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, że w profesjonalnym CV każde słowo jest na wagę złota. Przy tak niewielkiej ilości miejsca należy krytycznie spojrzeć na każde zdanie, by umieścić wszystkie cenne informacje o sobie i swojej karierze.

Niestety, gdy próbujemy przygotować wyróżniające się CV, często mamy ochotę dodać parę słów od siebie, które nie zawsze okażą się trafne. Kreatywność i dobór słów zwykle kończy się używaniem korporacyjnych wyrażeń, które niekoniecznie są pożądane przez rekruterów.

Mamy dla Ciebie kilak wskazówek, jak ograniczyć żargon i pospolite słownictwo.

Zamów profesjonalne CV!

Career Builder pewnego razu przeprowadziło ankiety, w której ponad 2000 rekrutujących menedżerów i specjalistów zarządzania zasobami ludzkimi podzieliło się doświadczeniami na temat słownictwa w CV. Wyniki są zdumiewające! Okazało się, że tak naprawdę nikt nie chce czytać typowych, często używanych wyrażeń (np. „doskonałe wyniki”, „członek zespołu” czy cecha jaką jest „pracowitość”). Zamiast czytać niejasno opisywane osiągnięcia, menedżerowie wolą zapoznać się z wynikami, które osiągnąłeś lub doświadczeniami, które sprawiły, że jesteś tak cenionym członkiem zespołu. Możesz to zrobić poprzez użycie mocnych i prostych czasowników.

Przykład: osiągnąłem, ulepszyłem, wyszkoliłem, motywowałem.

Możesz szukać najlepszych i najgorszych słów, jednak ogólna zasada brzmi: zachowaj prostotę. Jasno i dokładnie opisz w CV, co zrobiłeś w przeszłości, by oczywistym stało się, że pracodawca ma do czynienia z najlepszym kandydatem.

Najgorsze wyrażenia w CV
 1. Najlepszy z branży
 2. Człowiek przedsiębiorczy
 3. Myślenie nieschematyczne
 4. Synergia
 5. Osoba niezastąpiona
 6. Oparte na wynikach
 7. Członek zespołu
 8. Pracowity
 9. Myśliciel strategiczny
 10. Zorientowany na szczegóły
Najlepsze wyrażenia w CV
 1. Osiągnąłem
 2. Rozwinąłem
 3. Szkoliłem/ motywowałem
 4. Zarządzałem
 5. Utworzyłem
 6. Miałem wpływ na
 7. Zwiększyłem / Obniżyłem
 8. Wynegocjowałem
 9. Zainicjowałem
 10. W ramach budżetu

Zamów profesjonalne CV!

avatar
Anna Mikulska
Ekspert kariery, doświadczona Dyrektor Personalna, przeprowadziła ponad 500 projektów rekrutacyjnych. Przygotowuje CV oraz prowadzi symulacje interview. Swoją wiedzą dzieli się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
LinkedIn
Opineo.pl - Słucham swoich klientów