Blog

Negocjacje wynagrodzenia: jak działają przeglądy płac

avatar

W wielu przedsiębiorstwach przeprowadzane są obecnie przeglądy płac.

Dla niektórych pracodawców dobrym pretekstem do zrewidowania wynagrodzenia jest rocznica zatrudnienia pracownika. Natomiast niektóre korporacje wykorzystują do tego celu koniec roku kalendarzowego.

Wiele firm dokonuje takich przeglądów w okolicach września, w momencie sporządzania budżetu, ale znacznie przed końcem roku obrachunkowego. W takiej sytuacji o podwyżkę najlepiej jest wnioskować w sierpniu lub we wrześniu.

Na ogół budżet płacowy ustanawiany jest przez kierownictwo wyższego szczebla na podstawie kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Zastanów się, jak dobrze prosperuje twój sektor oraz jak twój pracodawca radzi sobie w tym sektorze.

Oczywiście, twoje wyniki są ważnym czynnikiem, jednakże niejedynym.

Zamów przygotowanie do negocjacji!

Rozsądny pracodawca przeanalizuje, czy może sobie pozwolić na utratę załogi, i postara się zapewnić wyróżniającym się pracownikom nagrody, które pomogą w sprostaniu rosnącym kosztom życia.

Pracodawcy planujący przyznawanie podwyżek od 1 stycznia wcześniej przedstawią menedżerom siatkę wzrostu płac. Na przykład, menadżerowie zostaną poinformowani o możliwości przyznania podwyżki w skali 0-4%: 0% dla mało wydajnych pracowników i 4% dla tych z najlepszymi wynikami.

Menedżer może przyznać 5-procentową podwyżkę wybitnemu pracownikowi, jednak jeśli chce się zmieścić w budżecie, ucierpią na tym podwyżki innych członków zespołu.

Dobrym pomysłem jest dowiedzieć się, jak działają przeglądy płac w twoim przedsiębiorstwie. Pozwoli to uniknąć przykrego rozczarowania wysokością podwyżki.

Dodatkowo, przeanalizuj obecny poziom wynagrodzeń dla twojego stanowiska. Ogłoszenia o pracę, firmy rekrutacyjne oraz kontakty branżowe również są dobrym źródłem informacji, jednakże pamiętaj, aby działać dyplomatycznie. Wiele firm rekrutacyjnych publikuje na swoich stronach wyniki badań wynagrodzeń – warto się za nimi rozejrzeć.

Badanie przeprowadzone przez firmę rekrutacyjną Michael Page  Europe wykazało, że 72% spośród 1400 ankietowanych menedżerów stwierdziło, że zamierza przyznać podwyżki wynagrodzeń większe niż 5%.

Jednakże jedynie 12% ankietowanych planuje przydzielić podwyżki wszystkim pracownikom. Większość zamierza wyróżnić jedynie tych, którzy osiągnęli dobre wyniki w ciągu ostatniego roku obrachunkowego, co sprawia, że analizowanie swoich wyników i dokumentowanie osiągnięć nabiera jeszcze większego znaczenia.

Prośba o podwyżkę jest rzeczą trudną, jeśli jednak odpowiednio ją udokumentujesz i zachowasz profesjonalizm oraz będziesz w stanie zaproponować alternatywny sposób wynagrodzenia, ta z pozoru ciężka rozmowa z szefem może przynieść korzyści.

W czasie analizowania poprzedniego roku zwróć uwagę, w jaki sposób wykonana przez ciebie praca wykracza poza podstawowy zakres twoich obowiązków. Przekroczyłeś wyznaczony cel? Przyjąłeś dodatkowe obowiązki? Pracowałeś nad specjalnym projektem? Wpadłeś na pomysł, który przyniósł zysk lub pozwolił oszczędzić czas i pieniądze? Rozpocząłeś rok bez żadnej załogi, a skończyłeś z przynajmniej jednym bezpośrednim podwładnym? Zmiana organizacji pracy lub stanowiska również może umieścić cię w innym przedziale płacowym. Badania na stronach firm rekrutacyjnych dostarczają informacji na temat zarobków na poszczególnych stanowiskach w różnych sektorach.

Zainicjuj temat podwyżki ze swoim szefem przed jakimkolwiek zaplanowanym przeglądem płac lub efektywności pracy. Aby twój szef miał czas na zapoznanie się z argumentami, zaproponuj przesłanie dokumentacji pocztą elektroniczną. Twój menedżer będzie musiał uzasadnić podwyżkę swojemu przełożonemu, więc twoje argumenty mogą być bardzo pomocne.

Jeżeli szef nie jest w stanie sprostać twoim oczekiwaniom, zaproponuj świadczenia pozapłacowe. Mogę one mieć formę elastycznych rozwiązań, lepszych narzędzi czy wyposażenia, a także szkoleń.

W razie potencjalnego poszukiwania pracy w przyszłości wszystkie dodatkowe kwalifikacje podnoszą twoją wartość znacznie bardziej niż jednorazowa podwyżka. Szkolenia pokrywane są zazwyczaj z innego budżetu niż podwyżki płac, więc menadżer ma możliwość wyróżnienia cię bez obciążania budżetu wynagrodzeń przewidzianego na dany rok.

Podejmij próbę i zachowaj spokój, niezależnie od tego, co się wydarzy. Zakład pracy to nie bal charytatywny. Menadżerowie są ograniczeni w swoich działaniach, a niektórzy z nich nie potrafią zarządzać ludźmi.

Jeśli jednak solidnie przedstawisz swoją prośbę, menedżer ma możliwość spróbować w jakimś stopniu sprostać twoim oczekiwaniom. W przypadku otrzymania niesatysfakcjonującej odpowiedzi poproś o ponowny przegląd płac w ciągu sześciu miesięcy.

Jeżeli odpowiedzią na wszystkie twoje sugestie jest jedno wielkie „nie”, jest to najwyższy czas, aby po cichu zacząć się rozglądać za nowym miejscem pracy.

avatar
Anna Mikulska
Ekspert kariery, doświadczona Dyrektor Personalna, przeprowadziła ponad 500 projektów rekrutacyjnych. Przygotowuje CV oraz prowadzi symulacje interview. Swoją wiedzą dzieli się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
LinkedIn
Opineo.pl - Słucham swoich klientów