Blog

Pozytywne myślenie podczas trudnego szukania pracy

avatar

Szukanie pracy to w dużej mierze kwestia efektywnego wykorzystania własnych środków. Dzięki dobremu nastawieniu nasz wysiłek nie pójdzie na marne. Bywają jednak momenty, gdy zmagasz się z frustracją i rozczarowaniem. Oto kilka sposobów, jak zachować pozytywne nastawienie w czasie przygody zwanej szukaniem pracy.

Przede wszystkim: Przygotuj profesjonalne CV które pozwoli optymalnie zaprezentować się przyszłemu Pracodawcy.

Zamów profesjonalne CV!

Zmień obiekt zainteresowania

Wytrwałość i poświęcenie to kluczowe elementy potrzebne do znalezienia pracy, jednak obsesja na tym punkcie nie prowadzi do celu. Skierowanie całej swojej energii na szukanie pracy oraz skupienie naszych wszystkich emocji i uczyć na przyszłym rezultacie po prostu nas wypali.

Pamiętaj, aby zawsze mieć czas, by odetchnąć i odpocząć. Odwracając uwagę od szukania pracy, sprawisz, że napięcie i stres znikną, a ty będziesz mógł powrócić do planowania kolejnego ruchu ze świeżym umysłem.

Zrób listę rzeczy, za które jesteś wdzięczny

Zniechęcające szukanie pracy potrafi sprawić, że zaczniemy myśleć negatywnie. Ważne jest jednak, aby walczyć z pesymistycznym nastawieniem i niską samooceną. Aby pozostać w pozytywnym nastroju, pomocna jest lista rzeczy, za które jesteś wdzięczny.

Zacznij od najbardziej oczywistych. Twoja rodzina, przyjaciele, zdrowie i twój dom to rzeczy, za które powinieneś być wdzięczny, ale nie bój się rozciągnąć swojej wdzięczności jeszcze dalej. Im więcej rzeczy znajdziesz, tym lepiej będziesz się czuł. Im bardziej pochłonie Cię tworzenie tej listy, tym przyjemniejsza stanie się perspektywa z której spoglądać będziesz na każdy aspekt swojego życia.

Wiedz, że nie jesteś sam

Niestety, zmaganie się z bezrobociem to dosyć częste zjawisko, ale dobrze być świadomym tego, że nie dotyczy to tylko Ciebie.

Spróbuj nawiązać kontakt z kimś, kto już był w podobnej sytuacji.

Być może otrzymasz cenne rady, które przyspieszą twoje szukanie pracy, albo po prostu znajdziesz kogoś, kto będzie się z tobą solidaryzował. Tak czy inaczej, poczujesz ulgę wiedząc, że jest wiele osób, które znajdowały się w bardzo podobnej sytuacji i wyszły z niej jeszcze silniejsze i bardziej zdeterminowane niż kiedykolwiek wcześniej.

Staraj się ciągle mieć jakieś zajęcie

Gdy jesteś przyzwyczajony do pracy, nadmiar wolnego czasu może być problemem, więc bardzo ważne jest, by ciągle mieć jakieś zajęcie. Zbyt dużo czasu do rozważań prowadzi do negatywnych myśli. Aby utrzymać swoje morale na wysokim poziomie, pamiętaj, aby zawsze mieć coś do zrobienia. Ustal sobie cel na każdy dzień. Oczywiście, kilka godzin dziennie będziesz chciał poświęcić na szukanie pracy, ale zawsze powinieneś znaleźć czas na rozwój osobisty. Dobrym pomysłem jest wolontariat lub szkolenie które pozwoli podnieść Twoje kompetencje.

Trening fizyczny, medytacja, próbowanie nowych umiejętności sprawią, że będziesz zdeterminowany i zmotywowany.

Brak pracy może odbić się negatywnie na twoim poczuciu własnej wartości, ale poszukiwanie pracy zawsze jest trudniejsze, kiedy towarzyszy Ci pesymistyczna postawa.

Powyższe wskazówki pozwolą zachować pewność siebie oraz silne poczucie celu, aż pojawi się odpowiednia oferta pracy.

Zamów profesjonalne CV!

avatar
Anna Mikulska
Ekspert kariery, doświadczona Dyrektor Personalna, przeprowadziła ponad 500 projektów rekrutacyjnych. Przygotowuje CV oraz prowadzi symulacje interview. Swoją wiedzą dzieli się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
LinkedIn
Opineo.pl - Słucham swoich klientów