Blog

Nie pozwól, by wygrali mobberzy w pracy. Czy odchodzić na złych warunkach?

avatar

Piotr złożył skargę dotyczącą mobbingu, która nie została dobrze przyjęta, znalazł się „w sytuacji nie do zniesienia, więc złożył wypowiedzenie”.

Pisze: „Co mam powiedzieć, jeśli zapytają mnie, dlaczego odszedłem z poprzedniej pracy? Jakimś pomysłem jest wyrzucenie tej pracy z mojego CV. Boję się, że jeśli wspomnę o tych kwestiach, ktoś uzna mnie za pracownika stwarzającego problemy. Czy mam o tej pracy napisać i liczyć, że nie zadzwonią do tej firmy (tj. mój przyszły pracodawca) ?”.

Zamów symulację rozmowy!

Rozumiem Cię, Piotr, ale wyrzucanie ostatniej pracy z CV sprawi, że powstanie w nim niewytłumaczalna przerwa, a pracodawcy nie lubią tajemnic. Napisz: „referencje dostępne na prośbę” w swoim cv, wtedy pracodawca raczej nie zadzwoni do Twojego poprzedniego pracodawcy zanim nie odbędzie z Tobą rozmowy kwalifikacyjnej.
Upewnij się, że masz bardzo dobre i dostępne referencje z innych miejsc pracy,
które mogłyby zneutralizować problemy w ostatnim miejscu pracy.

Przygotuj się dobrze do spotkania i zrób dobre wrażenie. Jeśli będziesz mówił o mobbingu,
użyj pozytywnego, negatywnego, pozytywnego stylu (w tej kolejności).

Np.: „Jestem bardzo bezpośrednią osobą, więc będę szczery. Złożyłem skargę o mobbing, która była rozpatrzona negatywnie, dlatego odszedłem z poprzedniej pracy. Czytałem, że mobbing czasami pojawia się w złym miejscu i złym czasie. Miałem bardzo pozytywne doświadczenia z poprzednich miejsc pracy, więc postanowiłem opuścić to miejsce pracy, w którym spotkały mnie nieprzyjemności. Pracuje mi się bardzo dobrze w środowisku zawodowym, które jest skupione na współpracy, wynikach i szacunku. Z tego, co udało mi się dowiedzieć, Państwa kultura korporacyjna skupia się właśnie na tych wartościach”.
Sprawdź, czy dana firma rzeczywiście kieruje się takimi zasadami. Poćwicz z kilkoma wariantami takiej wypowiedzi, aż znajdziesz coś pozytywnego i szczerego do powiedzenia.

 

avatar
Anna Mikulska
Ekspert kariery, doświadczona Dyrektor Personalna, przeprowadziła ponad 500 projektów rekrutacyjnych. Przygotowuje CV oraz prowadzi symulacje interview. Swoją wiedzą dzieli się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
LinkedIn
Opineo.pl - Słucham swoich klientów