Blog

Rozmowa kwalifikacyjna – jak odpowiedzieć na pozornie łatwe pytania

avatar

Przygotowanie to klucz do sukcesu. Wrażenie które robimy na rozmówcy pochodzi w 20% z komunikacji werbalnej i aż w 80% z komunikacji pozawerbalnej. Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko to, co powiesz o Pracodawcy, ale także Twój wygląd i gesty.

Ważne żeby pamiętać, aby wszystkie odpowiedzi były zwięzłe i spójne z CV które otrzymał Twój Pracodawca.

Zamów profesjonalne CV!

Opowiedz o sobie

Pytanie „Co może Pan/Pani opowiedzieć o sobie?” jest chyba zadawane na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Najlepiej nie rozpoczynaj od prostego streszczenia CV i powtórzenia życiorysu.
Skup się na rzeczach najważniejszych i najbardziej przydatnych dla Pracodawcy. Wykorzystaj świetną okazję do zwięzłej wypowiedzi w 3 częściach:

  • Jak się znalazłeś w obecnej sytuacji, tj. wykształcenie/kwalifikacje i najważniejsi pracodawcy
    Przykład: Project menedżer, wyższe wykształcenie techniczne, 10 lat doświadczenia w zarządzaniu projektami dla branży spożywczej (korporacja A), branży spożywczej (korporacja B), branży farmaceutycznej (korporacja C)
  • Jakie masz kompetencje i dokonania, główne motywacje Twojego działania
    Przykład: Certyfikat Zarządzania Projektami, zdolności, przywódcze, Zrealizowane 10 projektów, w rezultacie usprawnienie 15 procesów, oszczędności 2 miliony EURO.
  • Jakie korzyści z Twojego zatrudnienia będzie miał nowy pracodawca
Dlaczego odszedł Pan / odeszła Pani z ostatniej pracy?

Kiedy pada to pytanie, odpowiedz, że potrzebujesz nowych wyzwań lub nowego kierunku kariery. Ważne jednak aby nie poprzestać na znanym powiedzeniu „chcę się rozwijać” ale wymienić konkretne obszary w których możesz rozwinąć swój potencjał i kompetencje w nowej firmie.

Pamiętaj: unikaj krytyki poprzedniego pracodawcy a jeżeli już musisz to zrobić z powodu np. mobbingu, to nie opisuj całej historii ze wszystkimi szczegółami ale zwięźle opisz sytuację w 2-3 zdaniach.

Opowiedz o trudnej sytuacji, z którą musiałeś się zmierzyć

Wymień 1-2 sytuacje, a następnie opisz je, z naciskiem na wykorzystanie swojego doświadczenia, umiejętności i ciężkiej pracy w ich przezwyciężeniu. Pamiętaj, by Twoje odpowiedzi były zwięzłe, ale opisywały całą sytuację, Twoją rolę i kroki, jakie podjąłeś w związku z rozwiązywanym problemem. Najlepiej aby struktura Twojej odpowiedzi była oparta o tzw. model STAR.

S (Situation – sytuacja), T (Task – zadanie), A (Action – działanie), R (Result – wynik) Sytuacja to np. wejście na rynek konkurencyjnego produktu, Zadanie – utrzymanie obecnego udziału w rynku, Działanie – przygotowanie nowej strategii marketingowej, Wynik – potwierdzenia zadania w wynikach sprzedaży w danym okresie. Metoda STAR umożliwia logiczną prezentację jakimi środkami doprowadziliśmy do osiągnięcia konkretnych efektów

Co nie podobało Ci się na Twoim poprzednim stanowisku ?

Musisz być bardzo czujny, odpowiadając na to pytanie. Nie chcesz wymienić tych samych problemów, które dotyczą także Twojej potencjalnie nowej pracy.

Jednym z tzw. neutralnych negatywów jest np. korporacyjna biurokracja. Dobrze jednak abyś mógł też pokazać w jaki sposób starałeś się zminimalizować wpływ tego problemu na Twoje środowisko pracy.

Przykładem może być konstruktywna propozycja zmiany biurokratycznych procedur i rozmowa z menedżerem.

Dlaczego masz przerwę w zatrudnieniu ?

To kolejne podchwytliwe pytanie. Odpowiedz, że nie szukasz pracy tylko po to, by opłacić rachunki, ale takiej, w której mógłbyś rozwinąć swoją karierę zawodową. Koniecznie trzeba opisać wykonywane aktywności w czasie przerwy zawodowej np. ciekawe podróże, wolontariat, szkolenia.

Czego oczekujesz od nowej pracy ?

Pomyśl perspektywicznie i postaraj się znaleźć związek pomiędzy Twoimi planami i stanowiskiem, o które aplikujesz. Wspomnij, dlaczego interesuje cię akurat ten sektor i które z Twoich umiejętności dają Ci przewagę nad konkurencją.

Podaj konkretne przykłady, ale pamiętaj, by Twoje odpowiedzi były zwięzłe i na temat.
Możesz też wykorzystać wprost część ogłoszenia rekrutacyjnego która opisuje to co oferuje pracodawca.

Dlaczego chcesz dla nas pracować ?

Nie powinno być to trudne pytanie, jeśli się odpowiednio przygotowałeś. Podziel się swoimi przemyśleniami na temat Twojego przyszłego pracodawcy, wskazując np. na dobre opinie innych pracowników o środowisku pracy, wartości firmy które też podzielasz, dynamiczną branżę, możliwość rozwijania potencjału i konkretnych kompetencji na nowym stanowisku.

Wyjaśnij zwięźle w jaki sposób Twoje kompetencje odpowiadają wymaganiom nowego stanowiska.

Gdzie widzisz siebie w przyszłości ?

Przyszłość wzbudza duże zainteresowanie rekruterów, więc przygotuj się na pytanie: „Gdzie widzisz siebie za X lat?”. W ten sposób rekruter próbuje się dowiedzieć czy stawiasz sobie jasne cele. Najlepiej jeżeli wymienisz nie konkretne stanowiska ale obszary merytoryczne lub działy firmy w których chciałbyś się realizować w perspektywie 3-5 lat.

Ile chcesz zarabiać ?

Kiedy padnie pytanie o wynagrodzenie, weź pod uwagę aktualną wysokość wynagrodzenia w sektorze.

Podaj wprost minimalną kwotę brutto która spełnia Twoje oczekiwania. Koniecznie unikaj podawania „widełek”, kwoty „na rękę” itd.

Jak się zachować po rozmowie

Pamiętaj także, aby przesłać e-maila z podziękowaniami osobie, która przeprowadzała z tobą rozmowę kwalifikacyjną. Jest to na pewno dobry pomysł na przypomnienie rekruterowi o Twoim zaangażowaniu.

Zamów symulację rozmowy kwalifikacyjnej!

avatar
Anna Mikulska
Ekspert kariery, doświadczona Dyrektor Personalna, przeprowadziła ponad 500 projektów rekrutacyjnych. Przygotowuje CV oraz prowadzi symulacje interview. Swoją wiedzą dzieli się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
LinkedIn
Opineo.pl - Słucham swoich klientów