Blog

Rozmowa kwalifikacyjna – 8 wskazówek

avatar

Mimo że nie ma jednego schematu, według którego odbywa się każda rozmowa rekrutacyjna, poniżej znajduje się lista najbardziej popularnych pytań oraz wskazówki, jakich odpowiedzi oczekują osoby rekrutujące.

slajd2

Proszę nam opowiedzieć o sobie
To zazwyczaj pytanie otwarte i, tak jak pierwsze wrażenie jest kluczowe, jest jednym z najważniejszych. Staraj się udzielać odpowiedzi na każde pytanie w czasie krótszym niż 3 minuty, zaczynając od Twoich najlepszych kwalifikacji, a następnie przechodząc do doświadczenia zawodowego, które miałeś do tej pory w trakcie swojej kariery zawodowej.

WAŻNE: Nie opowiadaj zbyt szczegółowo

Twój rozmówca będzie prawdopodobnie robił notatki i poprosi Cię o rozszerzenie któregoś z obszarów, o którym będzie chciał usłyszeć więcej informacji. Jeśli ubiegasz się o pierwszą pracę po zakończeniu edukacji, skup się na tych obszarach, które najbardziej lubiłeś podczas studiów, i które sprawiły, że chciałbyś otrzymać właśnie tę pracę.

Jakie są Pani/Pana mocne strony?
Wybierz trzy cechy, które twoim zdaniem mogą pomóc Ci dostać te pracę, i podaj przykłady, jak wykorzystałeś te cechy w sytuacji zawodowej.

WAŻNE: Zacznij od umiejętności które są potwierdzone w Twoim CV poprzez np. osiągnięcia i/lub projekty

Możesz wymienić tzw. „twarde” umiejętności jak np. znajomość któregoś z języków komputerowych, oraz „miękkie” jak np. łatwość w nawiązywaniu kontaktów, budowanie relacji w zespole itp. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, spójrz na opis stanowiska. Zazwyczaj znajduje się w nim część dotycząca wymagań, które powinny dać Ci pojęcie o tym, czego szuka firma.

Jakie są Pana/Pani słabe strony?
Straszne pytanie, z którym najlepiej poradzić sobie przez podanie przykładu czegoś, z czym zaczęliśmy już sobie radzić. Np. jeśli Twoje umiejętności informatyczne nie są na takim poziomie, na jakim mogłyby być, powiedz osobie rekrutującej, że rozpocząłeś już stosowne kursy informatyczne lub że spędzasz dodatkowe godziny po pracy na poprawianiu tych umiejętności. Twoja inicjatywa może być odebrana jako mocna strona.

WAŻNE: Pod żadnym pozorem nie mów: „Nie mam słabych stron”,

Twój rozmówca Ci nie uwierzy, omijaj również „Zazwyczaj pracuję zbyt dużo”, ponieważ jest to postrzegane jako unikanie odpowiedzi na pytanie.

Zamów symulację rozmowy!

Dlaczego powinniśmy Pana/Panią zatrudnić ?
Co może Pan/Pani dla nas zrobić, czego nie mogą inni kandydaci? Co sprawia, że jest Pan/Pani wyjątkowy, i jakie są Pana główne mocne strony?

WAŻNE: Powinieneś być w stanie dowiedzieć się z opisu stanowiska, jakich umiejętności od kandydata oczekuje dana firma.

Można ładnie zacząć zdanie od słów: „Łączę wyjątkowe zdolności techniczne z umiejętnością budowania długoterminowych relacji z klientem”, a następnie przejść do bardziej szczegółowych przykładów czegoś, co już zrobiłeś w trakcie swojej kariery zawodowej. Wskaż swoje największe osiągnięcie i korzyść, jaką ono przyniosło firmie, w której pracowałeś, a następnie zakończ zdanie słowami: „Jeśli dostanę od Państwa szansę, mogę wiele wnieść również do Państwa firmy”.

Jakie są Pana/Pani cele?
Gdzie widzi się Pan/Pani za 5 lat? Dobrze jest powiedzieć zarówno o krótko-, jak i długoterminowych celach. Powiedz o rodzaju pracy, którą chciałbyś wykonywać, i o różnych krokach, które będziesz musiał podjąć, by do tego celu dotrzeć, nawiązując w jakiś sposób do stanowiska, o które się ubiegasz. Pokaż pracodawcy, że jesteś ambitny i masz determinację, aby w każdej pracy starać się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki i dotrzeć do wymarzonego celu.

Dlaczego chciałby Pan/Pani pracować dla nas?
Rekruter czeka na przemyślaną odpowiedź. Jeśli przygotowałeś się do rozmowy odpowiednio, powinieneś mieć rozległą wiedzę o wartościach firmy, jej misji, planach rozwoju i produktach.

WAŻNE: Pokaż, jak Twoje cele i ambicje pasują do wartość firmy,

do której aplikujesz, i jak bardzo cieszyłbyś się możliwością pracy dla tej firmy. Nigdy nie mów: „Ja po prostu potrzebuję tej pracy”.

Jakie są trzy dobre rzeczy, które Pan/Pani ostatni szef powiedziałby o Panu/Pani ?
To świetna okazja, by się pochwalić, cytując kogoś innego. Postaraj się powiedzieć jedną rzecz, która pokazuje Twoje zdolności do wykonywania tej pracy, jedną rzecz, która pokazuje Twoje zaangażowanie w pracy oraz jedną rzecz, która pokaże, że jesteś osobą, którą warto mieć w zespole. Przykład: „Mój szef powiedział mi, że jestem najlepszym projektantem, jakiego kiedykolwiek miał. Wie, że zawsze może na mnie polegać i lubi moje poczucie humoru”.
Ile chciałby Pan/Pani zarabiać?
Możesz się do tego pytania przygotować, sprawdzając, ile zarabia osoba o podobnych umiejętnościach do Ciebie.

WAŻNE: Postaraj się podać konkretną liczbę

Jeśli w ogłoszeniu o pracę podano wskazówkę dotyczącą zarobków, możesz o tym wspomnieć i powiedzieć, że twoje oczekiwania finansowe są na podobnym poziomie.

avatar
Anna Mikulska
Ekspert kariery, doświadczona Dyrektor Personalna, przeprowadziła ponad 500 projektów rekrutacyjnych. Przygotowuje CV oraz prowadzi symulacje interview. Swoją wiedzą dzieli się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
LinkedIn
Opineo.pl - Słucham swoich klientów