Blog

Jak wynegocjować podwyżkę

avatar

Pod koniec roku większość z nas zajęta jest przeglądem efektywności pracy i przygotowuje się na nieuchronną dyskusję z pracodawcą na temat podwyżki. Odbycie takiej rozmowy nigdy nie jest łatwe, jednak wiedząc jak się do niej przygotować możemy uczynić ją łatwiejszą.

Przegląd płac będzie omówiony w trzech częściach:

1. Ustalenie scenerii
2. Jak przygotować wniosek o podwyżkę
3. Jak poradzić sobie na spotkaniu (oraz z rezultatami takiego spotkania)

Smarowanie skrzypiącego koła

Pierwszym krokiem w przygotowaniu wniosku o podwyżkę jest poznanie sposobu dokonywania przeglądu płac w twoim przedsiębiorstwie. Niektórzy pracodawcy dokonują go przy okazji rocznicy pracy danej osoby. Niektórzy leniwi pracodawcy używają systemu skrzypiącego koła — jeśli nie poprosisz o podwyżkę, nigdy jej nie otrzymasz.

Twoje wyniki pracy są tylko jednym z czynników wpływających na otrzymanie podwyżki. Sytuacja w gospodarce, wyniki finansowe twojego pracodawcy oraz wkład twojego działu w przychód całego przedsiębiorstwa też odgrywają ważną rolę.

Zamów przygotowanie do negocjacji!

Pozycja na rynku również ma znaczenie — dowiedz się, jak ciężko byłoby cię zastąpić. Przejrzyj ogłoszenia o pracę, a także porozmawiaj z rekruterami i znajomymi z branży.

To jest czas, w którym pracownicy przekazują menedżerom siatki wzrostu płac.

Na przykład, w firmie może obowiązywać siatka wzrostu płac od 0% dla pracowników ze słabymi i średnimi wynikami, do 5% dla tych bardziej wydajnych. Kiedy przyjdzie czas, spytaj swojego szefa o siatkę – będziesz wiedział, jak się sklasyfikować.

Zapytaj również, czy twój pracodawca uzależnia podwyżkę od wyników. Jakkolwiek niezrozumiałe może się to wydawać, niektóre przedsiębiorstwa nie tworzą powiązania między przeglądem płac a przeglądem efektywności pracy.

Warto zrozumieć, że wynagrodzenie rośnie szybciej na otwartym rynku niż podczas trzymania się jednej pracy. O ile oczywiście nie dostaniesz awansu. Nie jest jeszcze za późno na poruszenie kwestii podwyżki w rozmowie ze swoim menedżerem.

Możesz zapytać, jak ten proces wygląda w twojej firmie, i zaznaczyć, że masz zamiar złożyć pisemną prośbę o przegląd wynagrodzenia.

Twój wniosek powinien zawierać osiągnięcia z zeszłego roku, wszystkie zadania wykraczające poza twoje obowiązki oraz wszystkie badania dotyczące wynagrodzenia na twoim stanowisku, jakie udało ci się znaleźć.

Proszę, czy mogę dostać więcej? 

Proszenie o podwyżkę wypełnia wiele osób strachem. Wielokrotnie słyszałem: „Ale mój menedżer wie, co robię, dlaczego powinienem prosić o podwyżkę?”. Odpowiadam: „Ponieważ chcesz dostać podwyżkę”.

Czytałem ostatnio książkę How To Get A Pay Rise, napisaną przez Medine Simmons i Merryl Naughton (Hardie Grant Books). Zawierała ona kilka stron wymówek ludzi, którzy chcieli dostać podwyżkę, ale nie chcieli o nią poprosić.

Menedżerowie są zbyt zajęci swoją pracą, żeby zauważyć każde twoje osiągnięcie. Bądź swoim własnym adwokatem i udokumentuj, dlaczego powinieneś dostać podwyżkę. Twój szef będzie musiał uzasadnić wzrost twojego wynagrodzenia swoim przełożonym, więc udokumentowane argumenty z pewnością będą ułatwieniem.

Wniosek powinien zawierać nadobowiązkowe zadania i zarządzanie dodatkowymi ludźmi. Może podczas spadku koniunktury ludzie odeszli, a ty skończyłeś obciążony ich pracą? Spójrz na swój zakres obowiązków i stwórz listę wszystkich dodatkowych zadań.

A może twoje wynagrodzenie jest poniżej wskaźników rynkowych? Aby się dowiedzieć, sprawdź badania wynagrodzeń na stronach firm rekrutacyjnych, zapytaj znajomego z tego samego sektora o przedział wynagrodzeń, sprawdź w stowarzyszeniach branżowych, których jesteś członkiem, i porozmawiaj z konsultantami ds. rekrutacji.

W każdym razie, powinieneś zbadać rynek pracy, aby sprawdzić zapotrzebowanie na twoje umiejętności, a rozmowa z rekruterami jest tego częścią. Wniosek powinien zawierać również wszystkie e-maile oraz listy, które otrzymałeś za dobrze wykonaną pracę, nominacje do nagrody personelu oraz inne wyróżnienia. Dokumentuj działania, które pozwalają na oszczędności, generują zyski lub utrzymują satysfakcję klientów.

Kiedy twój dokument będzie gotowy, poproś szefa o spotkanie dotyczące przeglądu wynagrodzenia. Wyślij swój wniosek e-mailem kilka dni wcześniej. Do czasu spotkania połowa pracy (ta bardziej kłopotliwa) jest już za tobą. Szef może poprosić cię o szczegółowe omówienie wniosku, więc bądź przygotowany i jednocześnie miej nadzieję, że wcześniej go przeczyta. Jeśli szef nie zainicjuje spotkania, przypomnij się grzecznie.

Przygotowanie do przeglądu wynagrodzeń

Porozmawiajmy o spotkaniu dotyczącym przeglądu płac.

Podsumowując: zbadałeś rynek, wysłałeś szefowi pisemny wniosek o podwyżkę z prośbą o spotkanie i dałeś mu/jej mnóstwo czasu na przemyślenie twoich argumentów.

Teraz nadszedł czas rozmów. Na spotkanie przyszedłeś przygotowany i przyniosłeś swój wniosek, żeby móc się do niego odnieść.

Do czasu spotkania połowa pracy (ta bardziej kłopotliwa) jest już za tobą. Teraz pozostało czekać na odpowiedź. Jednakże bądź przygotowany na przedyskutowanie twoich argumentów z szefem.

Jest takie powiedzenie: „Nieważne, co ci się przytrafia, ważne, jak na to reagujesz”. Idealnie wpasowuje się ono w omawianą sytuację. Zachowaj spokój – unikaj gróźb i łez. Przedstawiłeś rzeczową biznesową argumentację w sprawie podwyżki. Jaki więc jest werdykt?

Jeśli usłyszysz lakoniczne „nie”, użyj kwestii z podręcznika How To Get a Pay Rise (opublikowanego przez Hardie Grant Books) i odpowiedz „OK, dziękuję”. Po opuszczeniu spotkania rozpocznij na poważnie poszukiwanie nowej pracy.

Jeśli usłyszysz: „Z miłą chęcią, jednak firma przeżywa teraz trudności finansowe”, poproś o ponowny przegląd płac w ciągu trzech miesięcy. Zarówno poszukiwanie pracy, jak i twój obecny pracodawca mogą stać na chwiejnych nogach. Jeśli uwielbiasz to, co robisz, a twój przełożony docenia twoją pracę, ale podwyżki są niewielkie, zaproponuj dodanie świadczeń pozapłacowych.

Wyróżnienia, takie jak wewnętrzne lub zewnętrzne szkolenia czy też reprezentowanie twojego zespołu w ogólnofirmowym projekcie, zarówno budują twoje CV, jak i zwiększają twoją wartość na otwartym rynku pracy. Wciąż będziesz musiał uargumentować, w jaki sposób szef skorzysta na twoim szkoleniu. Inne dodatki mogą wiązać się z elastycznymi warunkami pracy, domowym dostępem do systemu biurowego czy też z lepszym wyposażeniem i narzędziami. Powodzenia.

avatar
Anna Mikulska
Ekspert kariery, doświadczona Dyrektor Personalna, przeprowadziła ponad 500 projektów rekrutacyjnych. Przygotowuje CV oraz prowadzi symulacje interview. Swoją wiedzą dzieli się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
LinkedIn
Opineo.pl - Słucham swoich klientów