Aktualności

Jak napisać profesjonalne CV językiem korzyści – 4 praktyczne wskazówki

avatar

Zapewne spotkaliście się ze stwierdzeniem, że profesjonalne CV powinno zawierać osiągnięcia zawodowe, a nie tylko obowiązki, które do tej pory wykonywaliście. Umieszczenie informacji o zdobytych osiągnięciach to najlepszy sposób przedstawienia pracodawcy swoich możliwości, które mogą być wykorzystane w nowej firmie.

Dlaczego zatem większość CV wciąż wygląda jak opis stanowisk? Niestety, przekształcenie obowiązków zawodowych w osiągnięcia jest dość trudną koncepcją. Warto jednak poświęcić jej trochę więcej czasu, bo efekty będą zauważalne od razu. Ponadto, taka praktyka znacznie ułatwi Ci dodanie kolejnych osiągnięć w przyszłości. Przygotuj swoje CV z naszym poradnikiem krok po kroku, aby zamiast obowiązków pojawiły się Twoje zalety i sukcesy.

1. Zamiast opisywać zadania – pokaż ich efekty!

Podstawowa różnica pomiędzy obowiązkiem a osiągnięciem polega na tym, iż typowy, prosty opis obowiązku przedstawia to, co zrobiłeś, zaś osiągnięcie opisuje, jak dobrze to zrobiłeś i jakie były tego efekty.

Przykład:
Opis w stylu obowiązku:

Zatrudnienie nowych pracowników i stworzenie nowego zespołu

Opis w stylu osiągnięcia:

Zbudowanie efektywnego zespołu przedstawicieli handlowych (15 osób), który w 6-tym miesiącu pracy osiągnął realizację planu na poziomie 109%, a następnie ten poziom utrzymał przez kolejne 12 miesięcy z rzędu

Jak uważacie, który opis bardziej jest bardziej przekonujący ?

Zamów profesjonalne CV!

Dlaczego to takie istotne? Chcesz powiedzieć osobie czytającej Twoje CV coś, czego ona jeszcze nie wie. W przeważającej części menadżerowie wiedzą lub domyślają się jakie obowiązki mogłeś mieć na danym stanowisku. Nietrudno skojarzyć, iż Specjalista ds. Obsługi Klienta zajmuje się przygotowaniem i prezentacją ofert, a menedżer sprzedaży zarządza zespołem i działaniami handlowymi w podległym regionie. W związku z tym, umieszczanie w CV oczywistych informacji to marnowanie czasu, zaś dodanie osiągnięć zobrazuje Twoje umiejętności, w sposób który na pewno bardziej zachęci rekrutera/pracodawcę.

2. Zadaj sobie pytanie, co Cię wyróżnia

Możesz zacząć od wypisania wszystkich rzeczy, które wyróżniają Cię spośród innych pracowników. Dla każdej pozycji w profesjonalnym CV zadaj sobie poniższe pytania:

  • Czy zrobiłeś, coś co wykraczało ponad Twoje codzienne obowiązki?
  • Jak wyróżniłeś się wśród innych pracowników w tym zadaniu?
  • Czy kiedykolwiek zostałeś doceniony przez przełożonego za dobrze wykonaną pracę? Kiedy to było i dlaczego?
  • Czy otrzymałeś nagrody lub wyróżnienia?
  • Jakie nowe rozwiązania wdrożyłeś, by usprawnić procesy na swoim stanowisku?
  • Jakie problemy rozwiązywałeś?
  • Czy kiedykolwiek konsekwentnie osiągałeś lub przekraczałeś cele ?
  • Czy zaoszczędziłeś pieniądze firmy?
  • Co sprawiło, że byłeś naprawdę skuteczny w swojej pracy?

3. Przedstaw osiągnięcia w liczbach

Gdy Twoja lista będzie gotowa, dodaj do niej jak najwięcej faktów i liczb. Na ilu ludzi wpłynęła Twoja praca? W jakim procencie przekroczyłeś swoje cele? Zamiast twierdzić, że skutecznie zarządzałeś budżetem, podaj, ile pieniędzy udało Ci się zaoszczędzić.

Przykład:

  • Zarządzanie zespołem projektowym liczącym 35 osób.
  • Kreowanie i wdrażanie skutecznych strategii sprzedażowych. Osiągnięcie 6% wzrostu sprzedaży w regionie Polski południowej w 2 kwartale 2018.
  • Redukcja kosztów operacyjnych firmy X o 11%, wskutek wdrożenia programu restrukturyzacji.

Poprzez opisywanie liczbami swoich osiągnięć nie tylko ułatwiasz zrozumienie tego, co prezentujesz, ale pozwolisz również na zobrazowanie poziomu pracy i odpowiedzialności potrzebnej do osiągnięcia tego celu.

4. Napisz CV językiem korzyści

Następnym krokiem jest dodanie w CV do każdej pozycji korzyści, którą osiągnie pracodawca gdy zaakceptuje Twoją kandydaturę. Dzięki temu przekażesz nie tylko, to do czego jesteś zdolny, ale również to, jak Twoja osoba może wpłynąć na przyszłość firmy.

Przykład:

Błędnie: Tworzenie miesięcznych raportów sprzedaży.
Poprawnie: Tworzenie miesięcznych raportów dla Dyrektora Handlowego, dotyczących klientów w segmencie sprzedaży X .

Rekruter na pewno zauważy, że jeśli Cię zatrudni, będziesz w stanie podjąć się rzetelnej i kompleksowej obsługi klienta.

Profesjonalne CV pełne osiągnięć to najlepszy sposób, na to by pochwalić się tym, co zrobiłeś i co jeszcze możesz zrobić.

Zamów profesjonalne CV!

avatar
Anna Mikulska
Ekspert kariery, doświadczona Dyrektor Personalna, przeprowadziła ponad 500 projektów rekrutacyjnych. Przygotowuje CV oraz prowadzi symulacje interview. Swoją wiedzą dzieli się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
LinkedIn
Opineo.pl - Słucham swoich klientów