Aktualności

Jak napisać CV, aby dostać pracę – 35 prostych wskazówek

avatar

Aplikując na nowe stanowisko, często jest mało czasu, a dobre oferty pracy nie mogą przecież czekać. Zdarzyło Ci się wysłać do potencjalnego pracodawcy niedopracowane CV? Poniżej znajdziesz proste sposoby na dokonanie szybkich, ale znaczących zmian.

Przeczytaj listę 35 wskazówek które sprawią, że Twoje CV zostanie zauważone !

1. Odpowiednie odstępy zapewnią idealną czytelność

Twoje profesjonalne CV będzie bardziej czytelne, jeśli zwiększysz odstępy między wierszami tak, by miały minimum 120% rozmiaru czcionki. Wystarczy wejść w programie Word w zakładkę „Układ strony” i w sekcji „Akapit” ustawić „odstępy poniżej” na dwa punkty więcej niż masz ustawioną wielkość czcionki (czyli przy czcionce o rozmiarze 12 będzie to minimum 14 punktów).

2. Mniejsze marginesy to więcej miejsca na treść

Potrzebujesz więcej miejsca, ale chcesz, żeby CV pozostało przejrzyste? Możesz spokojnie zmniejszyć margines dolny i górny do 1,27 cm, a marginesy boczne do 1,9 cm – bez szkody dla estetyki dokumentu.

3. Ważną kwestią jest spójne formatowanie w całym dokumencie

Formatowanie wpływa nie tylko na estetykę, ale również na czytelność CV. Dodatkowo mówi pracodawcy wiele o tym, czy przywiązujesz wagę do szczegółów.

 

4. Rok ukończenia studiów nie jest kluczową informacją

Informacja o ukończeniu studiów jest istotna dla pracodawcy. Nie musi on jednak wiedzieć, w jakich latach studiowałeś – chyba że dopiero zakończyłeś edukację i tłumaczy to dotychczasowy brak doświadczenia. Usunięcie daty ukończenia studiów eliminuje też ryzyko dyskryminacji ze względu na wiek.

 

5. Doświadczenie zawodowe jest ważniejsze niż informacje o edukacji

Jeśli nie jesteś świeżo po studiach, dla potencjalnego pracodawcy ważniejsze od ukończonych szkół będzie Twoje doświadczenie zawodowe. Informacje o edukacji są potrzebne – spokojnie jednak możesz umieścić je poniżej.

 

6. Umiejętności IT  powinny być konkretne, aktualne i dopasowane do Twojego stanowiska

W profesjonalnym CV nie są potrzebne informacje o tym, że umiesz obsługiwać program Microsoft Word lub znasz podstawy Excela. Obecnie są to standardowe umiejętności, których oczekuje niemal każdy pracodawca.

Czy nie lepiej wyglądać będzie informacja o obsługiwaniu specjalistycznych programów wykorzystywanych w Twojej docelowej branży

(np. MS Project w przypadku Project Managera, Auto-Cad w przypadku Inżyniera, bądź SAP FI lub Symfonia w przypadku księgowości)?

 

7. Podzielenie umiejętności na kilka kategorii uporządkuje Twoje CV

Ile miejsca zajmuje w Twoim CV sekcja „umiejętności”? Jeżeli jest bardzo obszerna, może stawać się nieczytelna i chaotyczna.

Dobrym rozwiązaniem będzie wyodrębnienie z niej kilku mniejszych kategorii.

W ten sposób uzyskasz kilka czytelnych sekcji np. „Umiejętności menedżerskie”, „Interpersonalne” czy „Sprzedażowe”.

 

8. Dzięki pełnym nazwom przy tzw. akronimach, Twoje CV będzie zrozumiałe

Obok każdego akronimu powinna znaleźć się również pełna nazwa organizacji, certyfikatu czy standardu. Akronim możesz zamieścić obok w nawiasie. Dzięki temu zabiegowi będziesz mieć pewność, że zarówno rekruter, jak i komputerowe systemy rekrutacyjne odczytają bezbłędnie Twój przekaz.

Jak uważasz, która informacja będzie bardziej czytelna:

„Współpraca z Polską Akademią Nauk (PAN)”

czy

„Współpraca z PAN”?

9. Grafika powinna być dodatkiem, jednak nie odwracać uwagę od treści

Zastanawiasz się, czy w nowoczesnym CV powinno być miejsce na atrakcyjne elementy graficzne lub zaskakującą formę? Naszym zdaniem jest to rozwiązanie odpowiednie dla osób szukających pracy w branży kreatywnej, związanej z grafiką czy designem.

W pozostałych przypadkach lepiej jest postawić na tradycyjną formę – elementy graficzne bądź dodatkowe zdjęcia w profesjonalnym CV, mogą rozpraszać i odwracać uwagę od treści. Problematyczne może okazać się również przetwarzanie takiego dokumentu przez komputerowe systemy rekrutacyjne.

10. Referencje nie są konieczne

Jeśli potencjalny pracodawca będzie chciał zobaczyć Twoje referencje, na pewno sam o nie poprosi. Taka informacja niepotrzebnie zajmuje miejsce – lepiej pochwal się szczegółowo swoimi osiągnięciami i umiejętnościami.

 

11. Cele zawodowe – czy zawsze są konieczne?

 

„Jestem profesjonalnym i doświadczonym specjalistą bankowości korporacyjnej, moim celem jest praca na stanowisku specjalisty w sektorze bankowym. Czy takie zdanie wnosi coś do CV? Jeśli pracujesz w bankowości od 10 lat oraz aplikujesz na stanowisko w banku, Twój cel zawodowy jest oczywisty. Niech o profesjonalizmie czy wartościowemu doświadczeniu, świadczą Twoje konkretne osiągnięcia. Tego błędu możesz też uniknąć, pracując nad swoim profesjonalnym profilem na LinkedIn.
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy szukasz pracy w całkowicie nowej dla Ciebie branży. Wtedy warto w kilku słowach uzasadnić Twoją motywację do zmiany stanowiska.

 

12. Twoje CV w formacie PDF, będzie bardziej profesjonalne

 

Dzięki formatowi PDF dokument będzie wyglądał dokładnie tak, jak go zapisałeś, niezależnie od tego, na jakim komputerze/programie zostanie otwarty. Ponadto gwarantuje, że aplikacyjne rekrutacyjne będą mogły  odczytać wszystkie informacje w nim zawarte.

 

13. Spersonalizowana nazwa CV wyróżni Twój dokument

Jeżeli nie chcesz, żeby Twoje CV zaginęło wśród setek innych, zmień nazwę pliku z „CV” na nazwę składającą się z Twojego imienia, nazwiska i dopisku „CV” np. Andrzej_Malinowski_CV.

 

14. Dokładny adres nie jest konieczny

Ponadto, aby zminimalizować ryzyko, że rekruter z innej części kraju odrzuci twoją kandydaturę – można dodać inforamację „gotowy do relokacji”.

 

15. Nie zapomnij o profesjonalnym profilu LinkedIn
Jeśli nie chcesz umieszczać w CV całego adresu URL, skorzystaj z instrukcji na stronie LinkedIn i stwórz własny niestandardowy adres URL.

 

16. Czy wszystkie linki działają?

Upewnij się, że rekruter będzie mógł szybko kliknąć Twój adres mailowy, profil LinkedIn lub inny link.

 

17. Usuń niepotrzebne dane.

Stan cywilny czy płeć to dane, na podstawie których pracodawca nie ma prawa podejmować decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu Twojej kandydatury. Są to zatem zupełnie niepotrzebne informacje – do usunięcia! Nie musisz też podawać w CV daty urodzenia.

 

18. Konkretny opis doświadczenia pozwoli Ci się wyróżnić

„Prowadzenie projektu”, „zwiększenie sprzedaży”, „zarządzanie zespołem” – takie zdania rekruterzy widzą codziennie. Warto sformułować myśli w oryginalny sposób, użyć inspirujących wyrażeń i wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Jak sądzisz, co bardziej przyciągnie uwagę:

„Prowadzenie projektu” czy ” Lider w projekcie systemu CRM, od fazy zdefiniowania wymagań, poprzez wdrożenie, do analizy po-wdrożeniowej”

„Zarządzanie zespołem” czy ” Zarządzanie  zespołem handlowców, 5 – ciu przedstawicieli regionalnych raportujących bezpośrednio ” 

 

19. Konkretne przymiotniki brzmią lepiej niż ogólnikowe

W profesjonalnym CV powinny znaleźć się charakteryzujące Cię przymiotniki. Postaraj się unikać tych ogólnikowych lub nadużywanych, a przez to nic nie znaczących słów jak : dokładny, odpowiedzialny czy doświadczony.

 

20. Pokaż w czytelny sposób, jak awansowałeś

Jeśli przez dłuższy czas pracowałeś w tej samej firmie, ale pełniłeś w niej różne funkcje i wspinałeś się po szczeblach kariery, przedstaw to w czytelny sposób.

W przypadku kilku stanowisk o podobnym zakresie obowiązków, naszym zdaniem najlepiej będzie wymienić nazwę firmy, po niej pełnione stanowiska wraz z latami, a następnie swoje najważniejsze sukcesy odnoszące się do całego okresu pracy np.:

Mega telefony komórkowe S.A.

  • Doradca Klienta Firmowego (2016-2017)
  • Doradca Klienta Zamożnego (2013-2015)

Osiągnięcia:

  • zwiększenie sprzedaży telefonów komórkowych o 13% rocznie w latach  2014 – 2016
  • zdobycie tytułu „Handlowiec Roku” w 2017 roku

Jeżeli jednak nowe stanowiska wiązały się z większą odpowiedzialnością i poważniejszymi wyzwaniami, warto to podkreślić.

W takiej sytuacji przedstawienie doświadczenia i umiejętności w profesjonalnym CV powinno wyglądać tak:

Firma X

-Menedżer Regionalny (2016-2017)

Osiągnięcia:
……………

– Koordynator Sprzedaży (2014-2015)

Osiągnięcia:
……………

 

21. Informacje z dalekiej przeszłości niepotrzebnie zajmują miejsce

Wg. obecnych trendów, w CV należy zamieszczać szczegółowe informacje dotyczące ostatnich 5-10 lat. Starsze stanowiska powinny być wspomniane hasłowo bez szczegółowych opisów.

25. Pojedyncze wyrazy w linijce nie wyglądają dobrze

Profesjonalne CV powinno być maksymalnie czytelne — spróbuj tak przeredagować treść, by nie było w niej pojedynczych słów pozostawionych samotnie w linijce. Dzięki temu nie tylko poprawisz estetykę dokumentu, ale też zyskasz dodatkową przestrzeń.

22. Ważna jest przejrzystość Twojego CV

Rekruterzy cenią sobie CV, przystosowane do szybkiego skanowania wzrokiem, w których ważne elementy są odpowiednio podkreślone np. przez boldowanie. Zadbaj o przyjazną czytającemu organizację tekstu — pomocne będzie m.in. wprowadzenie linii podziału między poszczególnymi sekcjami czy odpowiedniej hierarchii czcionek.

23. Format liczbowy jest bardziej czytelny niż słowny

Pamiętaj o używaniu formatu liczbowego, nawet jeśli pewne wartości można łatwo zapisać słowami. Liczby bardziej rzucają się w oczy i zajmują mniej miejsca.

Jak myślisz, co wygląda lepiej w CV:

„Po mojej akcji marketingowej sprzedaż wzrosła o piętnaście procent”

czy

„Po mojej akcji marketingowej sprzedaż wzrosła o 15%”?

24. Przeczytanie CV na głos pozwoli zauważyć błędy stylistyczne czy brak spójności

Przeczytanie CV na głos to doskonały sposób na wyłapanie wszelkiego rodzaju błędów gramatycznych oraz literówek. Pomoże Ci też sprawdzić, czy na pewno wszystkie zdania brzmią sensownie, a całość jest spójna i dobrze się czyta.

 

25. Pierwsze wrażenie rekrutera często jest kluczowe

Pierwsze wrażenie jest kluczowe, dlatego trzeba zadbać, by było pozytywne — od momentu, kiedy rekruter otworzy dokument. Warto sprawdzić, jak prezentuje się ta część Twojego profesjonalnego CV, która jest widoczna jako pierwsza.

Jak sądzisz, czy znajdujące się zwykle na górze

podsumowanie zawodowe zawiera kompetencje wymagane na danym stanowisku, aby zachęcić rekrutera do dalszego czytania Twojego CV ?

 

26. Odpowiednia liczba wypunktowań zapewni zwięzły przekaz

Liczba 6 lub 7 wypunktowań z osiągnięciami czy realizowanymi zadaniami przy jednym stanowisku to maksimum. Postaraj się, by zawierały one konkretny i były możliwie zwięzłe. Zbyt duża ilość — nawet jeśli świadczy o Twoim dużym doświadczeniu — może sprawiać wrażenie, że nie umiesz podkreślić tego, co najbardziej istotne.

 

27. Zdanie osoby z zewnątrz jest bardzo pomocne

Dobrym sprawdzianem będzie pokazanie Twojego CV osobie, która nie zna Cię zbyt dobrze. Pozwól jej przeglądać dokument przez 10 sekund, a potem zapytaj o 3 rzeczy, które najbardziej rzuciły się w oczy.

Czy uzyskane informacje odpowiadają temu, co chciałeś osiągnąć? Jeśli nie, zastanów się, jak możesz poprawić CV, by wyłaniał się z niego taki obraz Ciebie, jaki powinien zobaczyć rekruter.

 

28. Dzięki właściwym słowom kluczowym łatwiej będzie Cię znaleźć

Korzystając z generatora chmury tagów np. Wordle czy Tagxedo, możesz sprawdzić, jakie słowa kluczowe powiązane są z Twoim profesjonalnym CV. Warto zastanowić się, czy odpowiadają one temu, jak chcesz być postrzegany, a także czy na pewno użyłeś wszystkich istotnych w Twojej branży słów.

 

29. Liczby i procenty to dane cenione przez rekruterów

Liczby i procenty to konkretne dane, które najlepiej przemawiają do rekruterów. Warto zamieszczać je wszędzie, gdzie tylko to możliwe — pod warunkiem, że potrafimy w razie potrzeby je udowodnić.

Jak uważasz, które informacje zrobią większe wrażenie na rekruterach:

„Organizacja szkoleń dla nowych firm” czy „Przeszkoliłem 25 nowych firm — 90% z nich znalazło pierwszego klienta w ciągu miesiąca”?

30. Pokazanie wymiernych korzyści przybliży Cię do sukcesu

Pokazanie wymiernych korzyści, jakie odniesie zatrudniająca Cię osoba, to prosty sposób na przekonanie rekrutera. Warto wybrać kilka konkretnych osiągnięć i zaznaczyć, co dzięki nim zyskali poprzedni pracodawcy np.

„Zmieniłem procedury związane z systemem motywowania pracowników, dzięki czemu udało się zredukować koszty o 10% i zwiększyć realizację celu sprzedażowego o 20%”.

31. Sekcja „Kluczowe kompetencje” powinna być zwięzła i pełna słów kluczowych

Naszym zdaniem w sekcji „kwalifikacje” powinny znaleźć się Twoje najważniejsze osiągnięcia, umiejętności i doświadczenia zawodowe. Warto zastosować zwiększające czytelność wypunktowania oraz umieścić w treści słowa kluczowe. Dzięki temu Twoje profesjonalne CV nie tylko przyciągnie wzrok rekrutera, ale też zostanie zauważone przez aplikacje rekrutacyjne.

32. Praca dodatkowa czy wolontariat pomogą wypełnić luki w CV

Martwisz się, że w Twoim CV jest zbyt wiele wolnego miejsca, a doświadczenie zawodowe jest dość ubogie? Uważamy, że obok pracy na etacie czy stałych zleceń możesz umieścić również inne realizowane przez siebie zadania. Mogą być to prace dodatkowe, prace sezonowe czy wolontariat. Jeżeli prowadzisz bloga lub hobbystyczną stronę internetową, też warto się tym pochwalić. Oczywiście najlepiej jest, jeśli dodatkowe zajęcia są chociaż pośrednio związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz.

 

33. Odpowiednie formatowanie pomoże Ci zaoszczędzić miejsce

A może Twoim problemem jest nadmiar informacji i zbyt mała ilość miejsca? Dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie formatowania — likwidacja zbędnych odstępów, zmniejszenie nagłówka czy edytowanie zdjęcia pozwolą Ci uzyskać potrzebną przestrzeń. Warto przy tym pamiętać, że profesjonalne CV powinno pozostać przejrzyste i uporządkowane.

34. Każdy punkt powinien być zrozumiały

Każdy punkt profesjonalnego CV powinien być w pełni zrozumiały, niezależnie od tego, kto przeczyta dokument. Nie wiesz, kto jako pierwszy otworzy Twój życiorys — menedżer wysokiego szczebla, jego asystent czy zewnętrzny rekruter. Warto zadbać o to, aby każda z tych osób zrozumiała Twój przekaz i zainteresowała się nim.

35. Twoje CV powinno być spójne z profilem LinkedIn

Jak sądzisz, co pomyśli rekruter, kiedy w otrzymanym przez Ciebie 1 CV znajdzie zupełnie inne informacje niż te zamieszczone na Twoim profilu LinkedIn?

Na pewno taka sytuacja nie wpłynie korzystnie na Twój wizerunek — wprowadzając zmiany w życiorysie, pamiętaj o zaktualizowaniu profilu LinkedIn, tak aby informacje na Twój temat były w pełni spójne.

Zamów profesjonalne CV!

avatar
Anna Mikulska
Ekspert kariery, doświadczona Dyrektor Personalna, przeprowadziła ponad 500 projektów rekrutacyjnych. Przygotowuje CV oraz prowadzi symulacje interview. Swoją wiedzą dzieli się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
LinkedIn
Opineo.pl - Słucham swoich klientów