Blog

29 wskazówek, które pomogą Ci napisać CV po dłuższej przerwie

avatar

Próbowałeś kiedyś, po dłuższej przerwie zaktualizować swoje CV? Wydaje się to trudnym zadaniem. Właściwie nie wiadomo od czego zacząć, bo dłuższa praca w jednej firmie  lub przerwa w karierze nieco wyłączyła Cię z aktywności na rynku pracy.

Jakie zatem doświadczenia i osiągnięcia należy uwzględnić, gdy zamierzasz zmienić lub wrócić do pracy? Jak sprawić, aby Twoja kandydatura była zgodna z panującymi zasadami i trendami na rynku pracy?

Poniżej zebraliśmy wszystkie porady, które ułatwią Ci to zadanie. Przed przystąpieniem do aktualizacji bądź tworzenia swojego profesjonalnego CV, zapoznaj się z nimi, zastosuj wskazówki i zdobądź wymarzoną pracę bez zbędnego stresu.

1. Nie zamieszczaj wszystkich informacji, Profesjonalne CV to nie kwestionariusz osobowy.

Twoje CV nie musi zawierać dokładnego opisu każdego stanowiska, jakie zajmowałeś. Pomyśl o nim nie jak o historii Twojej kariery,

ale potraktuj go jako dokument marketingowy, który ma pokazać, że Twoje kwalifikacje pasują do wymagań danego stanowisko.

Nawet jeśli nie uwzględnisz wszystkich szczegółów swojego zakresu obowiązków, kieruj się tym, by podkreślić i wyszczególnić te obszary doświadczenia, które są odpowiednie dla danej oferty pracy.

2. Podkreśl najważniejsze informacje.

W marketingu istnieje pojęcie „above the fold” określające elementy widoczne na pierwszy rzut oka, które są umieszczane w górnej części.

W przypadku CV powinieneś umieścić najważniejsze atuty na pierwszej stronie, bo to one w pierwszej kolejności przyciągną wzrok rekrutera i będą swego rodzaju „haczykiem” do przeczytania dalszych części.

3. Zachowaj odwrotną chronologię

Istnieje wiele różnych sposobów na uporządkowanie informacji w profesjonalnym CV, jednak najlepszą metodą pozostaje odwrotna chronologia. Najnowsze doświadczenie wymieniamy jako pierwsze i tak kolejno wstecz.

Przykład:

  • 01.2018 – obecnie – Kierownik Marketingu, XYZ sp. z o.o.
  • 10.2015- 12.2018 – Specjalista ds. marketingu, XXX S.A.
  • 06.2012- 09.2015 – Handlowiec, YYY sp. z o.o.

4. Umieść wszystko na 1-2 stronach.

Wielostronicowe CV to często omawiany temat. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by było ono czytelne, postaraj się umieścić wszystkie informacje na jednej stronie. W przypadku, gdy posiadasz wieloletnie doświadczenie, np. powyżej 10-15 lat w kilku firmach/branżach, CV może być nieco dłuższe, ale nie powinno przekraczać 2 stron.

5. Prosty styl i forma.

Użyj podstawowej, ale nowoczesnej czcionki takiej jak Times new Roman czy Arial lub ustal wielkość czcionki między 10-12. Pamiętaj, by pozostawić odpowiednią ilość miejsca między wierszami tak, aby całość była ze sobą spójna. Nawet jeśli użyjesz innej czcionki przy nagłówkach lub nazwach firm, Twoim priorytetem powinna być estetyka i czytelność zawartych informacji.

6. Wyróżniaj się ostrożnie

Na pewno chcesz by Twoje CV wyróżniło się z morza pozostałych napisanych w Times New Roman. Jednak infografiki lub wideo prezentacje, mają zastosowanie tylko do wąskiej grupy stanowisk np. Grafik komputerowy, Specjalista ds. reklamy, Web Developer. Jeśli aplikujesz poprzez system rekrutacyjny lub serwis zewnętrzny zachowaj standardowe formatowanie, aby program rekrutacyjny tzw. ATS (Applicant Tracking System) nie zmienił zawartości Twojego CV i poprawnie odczytał.

7. Zweryfikuj swoje dane osobowe

W dokumencie aplikacyjnym nie musisz umieszczać swojego adresu zamieszkania, płci, stanu cywilnego oraz  daty urodzenia. Jedyne, co musisz podać to numer telefonu oraz prywatny adres e-mail. Ponadto możesz również podać inne miejsca w Internecie, gdzie potencjalny pracodawca może Cię znaleźć np. Twój profil na LinkedIn.

8. Skorzystaj z pomocy specjalisty

Pisanie o sobie nie jest Twoją mocną strona, jednak zależy Ci na tym, by Twoje CV wyglądało profesjonalnie? Rozważ współpracę z firmą, gdyż Curriculum Vitae to prawdopodobnie najważniejszy dokument dotyczący poszukiwania pracy, zatem warto je mieć dobrze przygotowane.

Zamów profesjonalne CV!

9. Zweryfikuj swoje osiągnięcia

Bez względu na to, jakie posiadasz doświadczenie i jak dużo osiągnąłeś, nie powinieneś umieszczać więcej niż 5-6 pozycji w jednej sekcji. Nawet jeśli są one bardzo wartościowe, rekruter może mieć problem z przeanalizowaniem  nieczytelnej treści. Opis doświadczenia można podzielić na następujące sekcje, które poprawią jego przejrzystość.

  • Zarządzanie zespołem
  • Koordynacja procesów sprzedaży
  • Relacje z kluczowymi klientami
  • Raportowanie wyników
  • Główne projekty

10. Zadbaj o zrozumiałe słownictwo.

Przy tworzeniu profesjonalnego CV możesz ulec pokusie, aby zbyt często używać języka branżowego, specjalistycznego. Pamiętaj jednak, że  zanim Twój dokument  trafi do bezpośredniego przełożonego znającego specyfikę branży, może zostać przeczytane przez dział HR bądź asystenta. W związku z tym powinno ono być zrozumiałe nawet dla osoby niezwiązanej z branżą.

11. Podaj dane liczbowe

W zawartych informacjach wykorzystaj maksymalnie fakty i liczby, które możesz podać. Na jakie obszary w firmie wpływała Twoja praca np.

  • Zwiększenie sprzedaży w segmencie detalicznym o 12% w ciągu roku (2018 vs 2017)
  • Zmniejszenie kosztów operacyjnych o 7% w okresie 2 lat (2017 – 2018)
  • Wynegocjowanie dodatkowego terminu płatności (średnio 2 dni)
  • Wdrożenie systemu workflow który skrócił czas zatwierdzania faktur średnio o 5 dni w miesiącu

Powinieneś też określić jak dużym zespołem kierowałeś oraz budżetem (jeżeli nie jest to informacja poufna).

Poprzez przedstawienie w liczbach swoich osiągnięć,  pozwalasz przyszłemu Pracodawcy obliczyć potencjalne korzyści związane z zatrudnieniem Ciebie w nowej firmie.

12. Zaplanuj „ o krok dalej”

Pracodawcy najczęściej zatrudniają osoby kreatywne, zatem pisząc o osiągnięciach rób to w taki sposób, aby było zrozumiałe dla Pracodawcy,  jakie korzyści dla firmy mogą przynieść Twoje dotychczasowe osiągnięcia.

13. Pokaż swoje miękkie umiejętności

Opisywanie umiejętności miękkich w CV często zaczyna brzmieć jak lista standardowych słów kluczowych, jednak bycie „silnym liderem” lub „skutecznym menedżerem” to cechy, które warto pokazać. Zastanów się, jak możesz udowodnić te umiejętność podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

14. Unikaj powtórzeń

Jeśli każdy punkt w Twoim dokumencie rozpoczyna się od słów: „Odpowiedzialność za…”, odbiorcy szybko się znudzą. Postaraj się znaleźć wyrażenia bliskoznaczne, które sprawią, że CV nie będzie monotonne.

Przykłady: Inicjowanie, koordynowanie, zarządzanie, projektowanie,  tworzenie, wzmacnianie.

15. Użyj słów kluczowych

Używaj w swoim Curriculum Vitae słów kluczowych: przejrzyj opis oferty pracy, zobacz jakie słowa są najczęściej używane i upewnij się, że umieściłeś je w swoich opisach. Jeśli masz problem ze słowami kluczowymi, możesz skorzystać z narzędzia TagCrowd, które wskaże Ci najczęściej używane słowa klucze.

16. Doświadczenie najpierw, edukacja później

Jeśli nie jesteś świeżo upieczonym absolwentem, umieść najpierw swoje doświadczenie, a dopiero później ukończone poziomy edukacji. Doświadczenie zawodowe często przy poszukiwaniu pracy ma większe znaczenie niż ukończona szkoła.

17. Odwrotna chronologia

W przypadku edukacji również zachowaj w CV odwrotną chronologię, jednak jeśli uznasz, że starsze miejsca edukacji są bardziej odpowiednie i dopasowane do stanowiska, na której aplikujesz, wypisz je najpierw, by przyciągnąć uwagę rekrutera.

Przykład:

  • Studia II stopnia- Szkoła Główna Handlowa, kierunek Ekonomia
  • Studia I stopnia- Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, kierunek Zarządzanie.

18. Możesz pominąć daty

Nie musisz podawać dat ukończenia studiów. Rekruterowi zależy bardziej na informacji, czy masz wymagane wykształcenie, niż na szczegółach kiedy go zdobyłeś.

19. Pochwal się wyróżnieniem

Jeśli ukończyłeś studia z wyróżnieniem, śmiało możesz o tym wspomnieć w swoim CV. Chociaż nie musisz podawać średniej swoich ocen, nie bój się pochwalić wyróżnieniem z uczelni.

20. Kursy doszkalające

Nie bój się umieszczać informacji o kursach doskonalenia zawodowego lub kursach internetowych, w których uczestniczyłeś, szczególnie jeśli wydają Ci się przydatne na stanowisku, na które aplikujesz. Twój udział w nich może rzeczywiście pokazać Twoją determinację i motywację do zdobywania umiejętności.

Przykład:

  • Kurs Google – Internetowe Rewolucje (certyfikat)
  • Kurs grafiki- Corel Draw (certyfikat)

21. Pokaż istotne umiejętności

Pamiętaj, by dodać w CV sekcję zawierającą wszystkie umiejętności, które masz na danym stanowisku, oraz istotne certyfikaty branżowe. Pomiń umiejętności oczywiste, których wszyscy od Ciebie oczekują, jak na przykład obsługa pakietu Office.

22. Podziel umiejętności na grupy

Jeśli masz dużo umiejętności związanych ze stanowiskiem, spróbuj wydzielić każdą z sekcji i zamieścić je samodzielnie. Pod główną sekcją „Umiejętności” dodaj kolejną zatytułowaną „Umiejętności menedżerskie” i „Umiejętności sprzedażowe” oraz np. „Umiejętności IT” i tam opisz swoje konkretne kompetencje. Pamiętaj, aby wszystko pozostało czytelne i przejrzyste.

23. Unikaj zainteresowań budzących kontrowersje

Byłeś zaangażowany podczas kampanii politycznej? Uważaj na takie zainteresowania, bo mimo iż potwierdzają Twoją aktywność pozazawodową, mogą być również dyskryminowane przez osoby o innych poglądach.

24. Pokaż nagrody i wyróżnienia

Twoja poprzednia firma zdobyła nagrody z Twoim udziałem i nie wiesz, czy warto o nich wspominać? Podaj w CV z jakiej dziedziny je otrzymaliście np. „Gazele Biznesu za rekordową sprzedaż firmy w ciągu czterech kolejnych kwartałów”

25. Referencje

Nie musisz zamieszczać informacji „Referencje dostępne na życzenie. Jeśli rekruter będzie Tobą zainteresowany, poprosi o Twoje referencje.

26. Korekta, korekta, korekta

To oczywiste, jednak upewnij się, że w Twoim dokumencie nie ma żadnego błędu. Nie pozostawaj tylko przy sprawdzeniu literówek, pisowni i gramatyki, poproś znajomych by przejrzeli je za Ciebie.

27. Zapisz CV w pliku PDF

Jeśli przesyłasz CV e-mailem pamiętaj, aby zawsze wysyłać plik PDF zamiast doc. W ten sposób wszystkie zmiany dotyczące formatowania które wprowadziłeś zostaną zachowane, gdy rekruter otworzy je na swoim komputerze. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku podczas wysyłania, możesz umieścić je w Dokumentach Google lub w programie Word, a następnie załączyć je do wiadomości i otworzyć jako podgląd.

28. Nazwa pliku

Jesteś gotowy by zapisać i wysłać swoje  profesjonalne CV ? Zapisz go wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem. To już jeden krok do przodu przy selekcji rekrutera.

Przykład: „Jan Kowalski CV.pdf” zamiast „CVJK.pdf”

29. Aktualizuj swoje CV

Co pewien czas, np. co kwartał, otwórz swoje Curriculum Vitae i wprowadź aktualizacje. Podjąłeś nowe obowiązki lub zdobyłeś nowe umiejętności? Kiedy Twoje CV jest regularnie aktualizowane możesz wysłać je w każdej chwili, gdy pojawia się nowa szansa na rozwój kariery zawodowej. Nawet jeśli akurat aktywnie nie poszukujesz nowej pracy, warto aktualizować ten dokument i mieć go przygotowany, gdyż nigdy nie wiesz kiedy będzie pilnie potrzebny.

Zamów profesjonalne CV!

avatar
Anna Mikulska
Ekspert kariery, doświadczona Dyrektor Personalna, przeprowadziła ponad 500 projektów rekrutacyjnych. Przygotowuje CV oraz prowadzi symulacje interview. Swoją wiedzą dzieli się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
LinkedIn
Opineo.pl - Słucham swoich klientów